Noví vlastníci sú medzinárodná realitná spoločnosť Lincoln Property Company a investičná skupina Enern. Pozemok na lukratívnom mieste získali za takmer 25 miliónov eur. Plánujú tam postaviť kancelársku budovu s 30-tisíc m2 prenajímateľnej plochy.

Investičný riaditeľ Lincoln Property Company Štefan Puci o ich projekte uviedol, že je v najžiadanejšej kancelárskej lokalite v centre Varšavy, má efektný tvar a rozloha podlaží presahuje 4-tisíc m2.

Takmer 50 rozpracovaných projektov

Holdingový riaditeľ Penty Real Estate (RE) Tomáš Laštovka o ďalšom smerovaní povedal, že v strednodobom horizonte sa budú maximálne venovať rozvoju najmä v Českej republike a na Slovensku.

„Máme tam v rôznej fáze vývoja rozpracovaných 46 projektov s celkovou hodnotou aktív presahujúcou vyše 1,1 miliardy eur. V najbližších rokoch sa chceme sústrediť predovšetkým na rezidenčný segment,“ povedal T. Laštovka. 

Vstup na trh v roku 2013 

Na poľský trh vstúpila Penta RE v roku 2013. V auguste 2017 dokončila vo varšavskom Mokotówe administratívny komplex D48, čo bola investícia v hodnote 45 miliónov eur. Komplex s 26-tisíc m2 prenajímateľnej plochy predala slovenskej spoločnosti IAD Investments v roku 2020.

Penta RE je súčasťou skupiny Penta Investments, ktorá vstúpila do sektoru realít v roku 2005. V súčasnosti patrí medzi najvýznamnejších developerov v Českej republike i na Slovensku.

Jeden nový vlastník je z USA

Lincoln Property Company založili v roku 1965 v Dallase v USA. Spoločnosť s 8 750 zamestnancami a nehnuteľnosťami v správe v hodnote vyše 94 miliárd dolárov parí medzi najvýznamnejšie developerské spoločnosti v Spojených štátoch amerických.

Na európsky realitný trh vstúpila začiatkom 90. rokov minulého storočia. Vo Veľkej Británii, Česku, Slovensku a najnovšie v Poľsku má aktuálne developmenty v hodnote za viac ako 1,3 miliardy eur.

Investičná skupina Enern vznikla v roku 2010, je významným investorom do technologických spoločností, najnovšie pod značkou Kaya. Podľa ich oficiálnej stránky sa Kaya vyvinula z Enern Investments – regionálnej finančnej skupiny založenej v Prahe v roku 2010.

Je koncipovaná ako samostatný nástupca spoločnosti Enern Tech pre rizikový kapitál s 27 investíciami a najnovším fondom 70 miliónov eur. Enern investuje tiež v obnoviteľných zdrojoch a real estate. Zastúpenie má v Prahe, Varšave a v Londýne.