Zvýšený záujem o kvalitné priestory

Developer, žilinská spoločnosť Reinoo, už v roku 2019 dokončil v zóne budovu Poštová 1 vo vysokom štandarde BREEM Gold. Táto trvalo udržateľná stavba má 10 600 štvorcových metrov (m2) kancelárskych priestorov, vyše 2 300 m2 obchodných priestorov a 265 parkovacích miest. Jej dominantou je kryté átrium s jazierkom a exotickými stromami.

„V súčasnosti zaznamenávame zvýšený záujem o administratívne priestory v Žiline, najmä o budovy s najvyššou kvalitou,“ priblížil situáciu na trhu s komerčnými nehnuteľnosťami developer pre TREND. Aby bol schopný reagovať na dopyt, potrebuje dobudovať plánované objekty v celej Business zóne Poštová v širšom centre mesta.

Súčasný záujem potenciálnych nájomníkov totiž už prevyšuje kapacity budovy Obchodná 1, ktorá je vo výstavbe. Zákazníci developera sú bonitné domáce a medzinárodné spoločnosti. Certifikáty kvality ako je LEED a WELL sú jednoznačne ukazovatele, ktorými sa riadia a ktoré vyžadujú, vysvetlil.

Strešná zóna na budove

Na budovu Poštová nadväzujú v modernom trvalo udržateľnom trende výstavby a prevádzky aj práce na budove Obchodná I.

Na budove bude strešná zóna s priestorom pre rôzne podujatia. V jej okolí  je autobusová zastávka, napojenie na cyklotrasu a v nej napríklad miestnosť pre cyklistov a nabíjačky pre elektromobily. V rámci ekologických opatrení bude v budove meranie kvality vody a vzduchu, montáž akustických stropov či inteligentného riadenia budov.

Predpokladaný termín dokončenia  je na prelome rokov 2022/2023. Cieľom je získať prestížne certifikáty LEED Platinum a WELL Platinum.

Developer už pripravuje projekty na ďalšie dve budovy, administratívnu Obchodná 2 a parkovací dom. Po dokončení bude v žilinskej Business zóne Poštová vyše 35-tisíc m2 prenajímateľnej plochy.

Zníženie nákladov na energie

Na výzvu, ktorú nedávno postavila pred mnohých prevádzkovateľov administratívnych budov koronakríza, musel reagovať aj žilinský Reinoo. Jeho primárnym cieľom bolo prijať opatrenia na zabránenie šírenia infekcie, uviedol k téme v júni pre TREND. Vzduchotechniku nastavil na dostatočnú výmenu vzduchu v obsadených kanceláriach tak, aby sa privádzal iba čerstvý vzduch. Interval čistenia a výmeny filtrov vzduchotechnických a fancoilových jednotiek zdvojnásobili.

Druhým cieľom bolo zníženie spotreby budov v ich tzv. stand by režime. Výsledkom bolo zníženie nákladov na energie, aby sa zvýšené náklady na prevádzku nemuseli prenášať na klientov. Pri prevádzkach postihnutých pandémiou, ktoré museli byť dlho povinne zatvorené, sa s nájomcami dohodol na odpustení časti nájmu, odložení jeho platenia a na splátkových kalendároch.

Tento regionálny developer má vo svojom portfóliu aj výstavbu viacerých bytových aj kancelárskych  projektov v Žiline a Púchove.