Informácia prichádza v čase, kedy prebiehajú posledné práce na exteriéri domu C, bodového bytového domu, ktorý vzniká v dotyku so Škultétyho ulicou. S dvanástimi podlažiami ide o výškovú dominantu celého projektu. Fasády objektu sú už dokončené a realizujú sa sadové úpravy alebo verejné priestory. Investor už podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia, takže do dokončenia budovy ostávajú skutočne týždne. Klienti by sa tak mohli dostať k svojim bytom možno už v priebehu leta.

Popri dokončovaní posledného domu sa Lucron pustil aj do realizácie parčíku, ktorý vzniká juhovýchodne od projektu smerom k areálu železničnej stanice Filiálka. Na základe dohody s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto tu developer realizuje zelenú plochu, ku ktorej realizácii sa zaviazal už v čase povoľovania projektu. Lucron pripomína, že veľký dôraz na verejný priestor a priechodnosť celého územia v spojení so službami a vybavenosťou bol už súčasťou celkového konceptu projektu od kancelárie Compass.

„Vytvoriť z Urban Residence príjemné prostredie s dobrými susedskými vzťahmi bolo našou prioritou od začiatku. Som rád, že ideme splniť aj posledný sľub, ktorým je nový park, určený na relax a vyžitie pre obyvateľov a ľudí z okolia každého veku,“ hovorí Zoltán Müller, generálny riaditeľ spoločnosti Lucron. „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich obyvateľov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Práve na zdravotne znevýhodnených návštevníkov bol kladený špeciálny dôraz. Park však bude obsahovať aj tradičné vybavenie, ako kolotoč, pieskovisko, domček, trampolínu či pingpongové stoly. Umiestnené tu budú aj lavičky so stolíkmi, pitná fontánka, či napájadlá pre psy. Vznikne tu aj oplotený výber pre psy. Veľký dôraz bol kladený na zeleň, už vysadené sú tu veľké stromy, ktoré majú dobre reagovať na mestské prostredie: gledíčia trojtŕňová, čerešňa vtáčia, hrab a okrasný ker tavoľník. Autorom parku je brniansky krajinný ateliér Divo, spolupracovala však na ňom aj radnica v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

„Tento nový park je zaujímavý aj tým, že na mieste, kde bol doslova betón, zrazu budú stromy, lavičky, detské ihrisko či ohradený výbeh pre psy,“ hovorí novomestský starosta Rudolf Kusý. „O parku na Filiálke sa v minulosti mnohí veľa narozprávali, som rád, že teraz sme sa dostali ku konkrétnemu výsledku. Vzniká tu park, ktorý bude slúžiť ľuďom.“ Starosta tým naráža na fakt, že Urban Residence vznikol zhodnotením brownfieldu. Pôvodný továrenský komplex Ferona zanikol už dávnejšie a dlhšie sa tu nachádzal prázdny, vyčistený pozemok.

Development obsahuje vo svojich štyroch blokoch celkovo 437 bytov a apartmánov, z toho 80 v dome C. Voľné ostávajú posledné tri byty, projekt je tak pre developera úspechom. Jeho súčasťou je aj aktívny parter v prakticky celom bloku v dotyku s Račianskou ulicou a v dome C, prevádzky sa nachádzajú aj v dome B smerom k Filiálke. Celková výmera komerčných priestorov je viac ako 3-tisíc metrov štorcových a s výnimkou jedného priestoru je všetko prenajaté alebo rezervované.

Výstavba Urban Residence začala v roku 2016 a už vtedy som ho označoval za jeden z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. S postupujúcim časom sa toto tvrdenie potvrdzuje. Ide o vhodný spôsob, ako využiť parcely vo vnútornom meste a zhodnotiť ich, pričom z toho profitujú rezidenti, obyvatelia okolia, mesto a v neposlednom rade aj investor sám.

Projekt by sa tak mal po rokoch čakania na povolenia konečne dokončiť. Problémom bola totiž transformácia zámeru z parkovacieho domu na polyfunkciu s bývaním, kanceláriami a službami. Ide o jednoznačne vhodnejšie funkcie, napriek tomu developer dlho presviedčal mestskú časť aj lokálnu verejnosť. Pozitívom má byť aj predĺženie parku, ktorý je už vytvorený v Urban Residence, cyklotrasy od Račianskej a predpokladaná vysoká architektonická úroveň budovy, čo naznačujú doterajšie schémy. Autorom je kancelária Sadovsky&Architects.

Pozitívom by bola premena pozemkov severovýchodne od Urban Residence, kde sa dnes nachádza pneuservis Mikona. Opäť nejde o vhodnú funkciu pre túto časť Račianskej ulice, ktorá sa mení na atraktívnu mestskú triedu. Časť pozemkov, priľahlú k servisu, vlastní Hlavné mesto a zverené sú mestskej časti. Miestni poslanci však v minulosti odmietali akékoľvek zmeny okrem prenájmu – údajne by to prispelo k ďalšiemu developmentu v štýle Urban Residence. Zvyšok vlastní samotná Mikona. Ak by došlo k sceleniu územia a pokračovaniu výstavby pod taktovkou Lucronu, pre lokalitu by to bolo vynikajúce.

 

Zdroj:// YIMBA