Všestranné využitie teplárne

Národná kultúrna pamiatka v bývalej idustriálnej zóne v širšom centre mesta, je v súčasnosti v poslednej fáze kolaudácie. Po dokončení v nej okrem kancelárií budú aj multifunkčná sála, kaviareň, galéria moderného umenia, reštaurácia, strešná terasa či oddychové zóny. Tepláreň bude otvorená aj pre širokú verejnosť. Jej komplexná rekonštrukcia si vyžiadala takmer 12 miliónov eur.

Priestor pre komunitné podujatia

Podľa Business Development manažéra v Penta Real Estate Slovensko Erika Páleša má budova poskytnúť zázemie pre prepojenie viacerých skupín užívateľov – od korporátnych klientov až po start-upy, freelancerov či študentov. „Jurkovičova tepláreň má všetky predpoklady stať sa komunitným centrom v rámci projektu Sky park. Veríme, že svojim jedinečným konceptom, ktorý prepojil históriu, moderný industriálny dizajn a nové funkcie, bude veľkým lákadlom pre návštevníkov,“ povedal E. Páleš.

Vstavané konštrukcie vytvorili priestory

Za architektúru adaptácie interiérových priestorov teplárne zodpovedá architekt Martin Paško a tím DF Creative Group, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok. Napríklad aj oceňovanej Elektrárne Piešťany. Obnovu plášťa budovy odborne zastrešovala spoločnosť Pamarch, ktorá sa zameriava na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok. Za návrh flexibilných kancelárií BASE zodpovedá pražské architektonické štúdio Perspektiv.

Architektonické riešenie využíva voľný vnútorný priestor v hale kotolne a v turbínovej hale pre vstavbu nových konštrukcií. Vznikli tak nové plochy a podlažia. K rekonštrukcii Jurkovičovej teplárne pristupovala spoločnosť Penta Real Estate s maximálnym ohľadom na jej historickú hodnotu, industriálny charakter a verejné využitie.

Stavba štvrtej veže v Sky Parku

Prvé tri rezidenčné veže projektu sú kompletne dokončené. Trh obohatili dokopy 792 bytmi, ktoré sú vypredané a nehnuteľnosti si už preberajú prví majitelia. S výstavbou štvrtej rezidenčnej veže začala spoločnosť Penta Real Estate v marci tohto roka. Rovnako je v rámci štvrtej veže spustený aj predaj bytov. Začiatkom tohto roka bola dokončená a skolaudovaná aj kancelárska budova Sky Park Offices.

Súčasťou projektu je aj druhá kancelárska budova Sky Park Tower, ktorej autorom je tiež architektonické štúdio Zahy Hadid. Budova je súčasťou druhej etapy projektu a jej výstavba by sa mala začať v priebehu roka 2021. V území vznikol aj nový mestský park s rozlohou viac ako 30-tisíc štvorcových metrov a je sprístupnený verejnosti. Developer Penta Real Estate celkovo investuje do projektu SKY PARK viac ako 420 miliónov eur.

 

Zdroj:// Trend Reality