Celodenným kontaktom so slnečným žiarením poskytuje strecha ideálne podmienky na výrobu solárnej elektrickej energie. Spolu 1 272 panelov s inštalovaným výkonom takmer 500 kWp zabezpečí Auparku predpokladanú ročnú produkciu elektrickej energie v objeme 550 MWh.

„Vysoké ceny energií výrazne skracujú návratnosť investície do fotovoltických zariadení. Okrem ekonomickej stránky je však pre nás dôležitý aj dosah na životné prostredie a kontinuálne znižovanie závislosti od neobnoviteľných zdrojov energie. Pri objeme 550 MWh ide o ekvivalent spotreby približne stotisíc kubických metrov zemného plynu, 250 ton CO2 a stoviek kilogramov ďalších splodín, ktoré by každoročne vznikli pri výrobe elektriny z tejto komodity,“ hovorí Lukáš Palaščák z WOOD & Company, ktorá Aupark spoluvlastní so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield.

Udržateľná prevádzka

V prípade Auparku, ktorý disponuje prenajímateľnou plochou 60-tisíc štvorcových metrov a 231 obchodnými jednotkami, ide o ďalší krok v rámci stratégie trvalo udržateľnej prevádzky. Centrum je od roku 2014 držiteľom certifikátu BREEAM In-Use na úrovni Double Excellent. Certifikát BREEAM, ktorý bol prvýkrát udelený v roku 1990 v Spojenom kráľovstve, je v súčasnosti považovaný za jeden z najprestížnejších systémov hodnotenia udržateľnosti budov.

Pri Auparku je jeho vysoké hodnotenie odzrkadlením systematického uplatňovania množstva environmentálnych opatrení, napríklad používania hygienických zariadení s nízkou alebo žiadnou spotrebou vody, inštalácie nízkoenergetického LED osvetlenia, nákupu elektrickej energie so stopercentným zastúpením výroby z obnoviteľných zdrojov alebo spolupráce s udržateľnými módnymi značkami.

Okrem nákupného centra Aupark, ktoré WOOD & Company spoluvlastní so skupinou Unibail-Rodamco-Westfield, sú súčasťou slovenského realitného portfólia skupiny aj administratívne budovy Aupark Tower, Lakeside Park, BBC5, BBC1, BBC1 Plus či Westend Tower v Bratislave.

Aktuálna téma obnoviteľných zdrojov energie

Inštalácia fotovoltických panelov je preto témou aj pre WOOD & Company Real Estate, realitnú vetvu skupiny WOOD & Company.

„Vnímame, že téma fotovoltiky a ďalších obnoviteľných zdrojov energie je v posledných mesiacoch ešte aktuálnejšia a navyše ekonomicky racionálnejšia. Aj preto o širšom využití v rámci nášho portfólia intenzívne diskutujeme. Napokon niekoľko budov, napríklad Aupark Tower alebo Lakeside Park, už odoberá zelenú elektrickú energiu výhradne z obnoviteľných zdrojov. V tomto trende chceme pokračovať,” hovorí Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company, ktorý je zodpovedný za realitné aktivity skupiny na Slovensku.