Počas slávnostného spustenia projektu to v spoločnosti zástupcov mesta potvrdil Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupina Proxenta, ktorá je developerom projektu.

Územie, na ktorom vyrastie nová štvrť Rezidencie Slovenka, má za sebou bohatú históriu. V 19. storočí bola na tomto území stoličková továreň, neskôr tu vznikla fabrika na výrobu súkna. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sem doslova za jedinú noc presťahovali textilnú továreň Slovenka, ktorá pôvodne sídlila pri Martine.

Od roku 1954 bola Slovenka druhým najvýznamnejším textilným závodom v bývalom Československu. Po páde komunistického režimu závod postupne upadal. V roku 2011 nový majiteľ výrobu presťahoval a závod definitívne zatvorili.

Vzhľadom na svoju polohu má budúca štvrť potenciál stať sa novým kultúrno-spoločenským centrom Banskej Bystrice. Z jednej strany susedí areál s historickým centrom mesta, kde sú všetky dôležité mestské a občianske inštitúcie v pešom dosahu. Z druhej strany uzatvára pozemok rieka Bystrica, ktorá sa vďaka vynovenému nábrežiu opäť stane súčasťou života mesta.

Výstavbu projektu Rezidencie Slovenka vo štvrtok 23.6.2022 slávnostne spustil majiteľ a generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík, Martin Škodáček, riaditeľ developmentu skupiny Proxenta a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Podľa Pavla Kožíka sa Banskobystričania môžu tešiť na architektonicky veľmi príťažlivý projekt v mierke nepresahujúcej šesť nadzemných podlaží, ktorý bude obklopovať verejný park s množstvom hodnotnej zelene a rôznymi zónami na aktívne trávenie voľného času.

Dôležitým prvkom budú opatrenia na zachytávanie vody, ako sú napríklad zelené strechy či využitie vodopriepustných materiálov. Projekt tiež počíta s umiestnením parkovania výhradne do podzemných garáží, čo zvýši nielen atraktivitu projektu, ale predovšetkým jeho bezpečnosť,“ prezradil Kožík.

Počas príhovoru ocenil Kožík aj doterajšiu dobrú spoluprácu s mestom a jeho predstaviteľmi. „Uvedomujeme si, že areál Slovenky je pre mesto veľmi dôležitý a že projekt takéhoto rozsahu musí vznikať v súlade s požiadavkami mesta a jeho obyvateľov. Verím aj v ďalšiu úspešnú spoluprácu, aby sme zámer, ktorý sme dnes predstavili, mohli aj úspešne zrealizovať,“ vyjadril sa Kožík.

Podľa primátora Jána Noska je Rezidencie Slovenka projekt, ktorý Banskobystričania očakávajú. „Všetci si želáme, aby tento, pre mesto veľmi dôležitý areál, ožil. Verím, že po vzájomných rokovaniach dospejeme k zhode, aby sme mohli pristúpiť k zmenám v územnom pláne, pokiaľ budú potrebné. Urobíme všetko preto, aby sme tento proces neodďaľovali, ale naopak, našli dobré riešenie, ktoré bude v prospech všetkých Banskobystričanov,“ vyjadril sa primátor tesne po slávnostnom zahájení výstavby.