Kvartálne sa posilnili aj výsledky za prvý polrok, pričom v tomto prípade bola za rok 2021 zaznamenaná historicky rekordná výška investícií spomedzi všetkých prvých polrokov. Za prvý polrok evidujeme objem vo výške 470 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o takmer 33 percent, opísal situáciu na slovenskom trhu Ľ. Procházka.

Spoločnosť CBRE uvádza, že za prvý polrok 2021 sa najviac preinvestovalo práve do maloobchodných komerčných nehnuteľností (59 percent), za nimi nasledovali kancelárie (20 percent) a logistické nehnutelnosti (14 percent).

Do kombinácie maloobchodu s kanceláriami (tzv. mix-use) sa investovalo 30 miliónov eur, čo predstavuje 7 percent z celkového objemu. Z hľadiska prílevu kapitálu najviac investovali práve slovenskí investori (87 percent) a investor z Austrálie (13 percent).

 

Elektronický obchod podporil priemyselné nehnuteľnosti

V rámci Európy si aj naďalej veľmi dobre počínal sektor priemyselných nehnuteľností. Primárnym dôvodom bol pritom nárast elektronického obchodu, ktorý bol katalyzátorom nízkej miery neobsadenosti a silného dopytu.

Hovoria o tom aj samotné čísla. Objem investícií do priemyselných nehnuteľností v 2. kvartáli 2021 totiž dosiahol sumu 25,4 miliardy eur, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku nárast až o 64 percent.

Narástli investície do kancelárií

Nárast zaznamenali aj kancelárske nehnuteľností. Druhý kvartál tohto roka totiž sprevádzalo uvoľňovanie vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu. Krajiny znovu rozbehli svoju ekonomiku a zamestnanci firiem sa opäť začali vracať aj do kancelárií. Investície do kancelárskych nehnuteľností v Európe sa, aj z tohto dôvodu, zvýšili o 37 percent (vrátane Veľkej Británie, kde dosiahli výšku 22 miliárd eur).

Počas 2. kvartálu 2021 tak došlo k rozbehnutiu transakcií na hneď niekoľkých významných trhoch, a to vrátane spomínanej Veľkej Británie (nárast o 300 percent), Španielska (nárast o 249 percent) či Nemecka (nárast o 67 percent).