Predstavte si začiatok všedného dňa, je ôsma ranné, sadáte na bicykel, v batohu vám cink len pár nevyhnutnosťou. Po dvadsaťminútové rozcvičke v podobe kľučkovanie mestom prichádzate ku kancelárii. Cestou do garáží si stihnete objednať obľúbenú kávu a prehodiť pár slov v miestnom espreso bare. Koleso zaparkujete do bezpečia podzemného parkoviska, odkiaľ vedie schodisko rovno ku sprchám. Osviežite sa, prezlečiete sa a zamierite k výťahu. Turnikety a dvere sa pred vami automaticky otvárajú a vo vstupnom foyer už na vás čaká výťah, ktorý mieri na vaše poschodie. Nie je to len ideálne súhra náhod, ale výsledok sofistikované umelej inteligencie, ktorá má jedinú úlohu - urobiť váš pracovný deň čo najpríjemnejším.

Čo majú chytré kancelárie?

Čistý vzduch
Vzduch, ktorý dýchame v interiéri, má priamy vplyv na našu pracovnú výkonnosť i zdravie. Ideálne podmienky súvisí už s voľbou použitých materiálov, z ktorých sa neuvoľňujú žiadne negatívne látky. Zdroje nasávanie čerstvého vzduchu sa umiestňujú mimo vozovky a ďalšie prašné miesta a nasatý vzduch by mal v budove prejsť hneď niekoľkonásobnou filtráciou, ktorá ho zbaví prachových častíc, peľov a ďalších nečistôt. Inteligentné systémy monitorujú vlhkosť aj hladinu oxidu uhličitého, ktorého nadmiera vedie k zníženiu schopnosti sústrediť sa.

Zdravé svetlo
Svetlo ovplyvňuje naše zdravie i efektivitu práce. Chytré kancelárie využívajú maximum slnečných lúčov, ktoré dopĺňajú o moderné zdroje umelého osvetlenia. Tie sú vybavené technológiami zabraňujúcimi blikanie, ktoré škodia očiam. Najnovším trendom sú inteligentné systémy kopírujúci náš cirkadiánní rytmus - plynule mení intenzitu a teplotu svetla tak, aby čo najlepšie zodpovedala nastavenia nášho biorytmu. To vedie k menšej únave aj kvalitnejšiemu spánku.

Ekologické zdroje energií
Moderné stavby používajú alternatívne zdroje a energiou šetrí, ako to len ide. Ako primárny zdroj tepla a chladenia je možné používať hlbokomorské vrty s tepelným čerpadlom. Napríklad v karlínskom projekte River City si s geotermálnou energiou vystačí až z 80 percent a konvenčné zdroje termoregulácie plánujú len na vykrytie sezónnych špičiek. Výmenníky a systémy rekuperácie slúži na to, aby sa čo najviac tepla alebo chladu z použitého vzduchu získalo späť a vracalo do interiéru. Chytré budovy majú senzory prítomnosti, vytvárajú tepelné mapy a používajú strojové učenie, aby dokázali fungovať čo najefektívnejšie. Plánujú vykurovanie aj klimatizáciu, optimalizujú jazdu výťahov a automaticky ovládajú svetla. Retenčné nádrže chytrých stavieb zbierajú a zadržujú dažďovú vodu, ktorá ďalej slúži potrebné na zavlažovanie zelene.

Zdravie na prvom mieste
Použitie zdravotne nezávadných materiálov a minimalizácia fyzických rizík je dnes samozrejmosťou. Chytré budovy však pozorne sledujú podmienky, v ktorých ľudia pracujú a žijú deň čo deň. Čistí vzduch, meria koncentráciu oxidu uhličitého a nastavujú optimálne svetelné podmienky. Nové trendy, ktoré urýchlila pandemická situácia, sú bezdotykový prístup a automatická dezinfekcia spoločných priestorov. Kancelárie pravidelne testujú kvalitu pitnej vody a výsledky zdieľa s nájomcami.

ľahká dostupnosť
Ideálne kancelária je ľahko dostupná a podporuje ekologickejšie spôsoby dopravy. Ponúka bezpečné priestory pre uskladnenie kolies, vybavenie pre ich umývanie i opravu a zázemie pre osobnú hygienu. V moderných garážach nechýba možnosť napájania elektromobilov a elektrobicyklov, v ideálnom prípade pomocou obnoviteľných zdrojov energie. Kampus River City Prague disponuje komunitné aplikácií, s ktorou si ľahko nájdete partnera na spolujazdu.

Biofilie
Niet divu, že Apple pri stavbe svojho kampuse v Silicon Valley vysadil do objektu deväť tisíc stromov. Niekoľko štúdií potvrdilo, že rastliny na pracovisku vedú k veselšie nálade, kreativnějšímu myslenie a pomáhajú znižovať stres. Náš mozog je spokojný, ak je obklopený prírodou. Zeleň tiež pomáha regulovať mikroklímu a znižovať efekt mestského tepelného ostrova.

Komunita a relaxácie
Moderné kancelárske kampusy fungujú prakticky 18 hodín denne a podporujú komunitného ducha. Ústrednú úlohu tvoria prízemné poschodia a vonkajší areál so zónami pre stretávanie. Okrem kvalitnej gastronómie a športového vyžitia sa do popredia dostáva aj ponuka kurzov maľby alebo starostlivosti o duševné zdravie.

Riešenie pre každého
Moderné kancelárske interiéry podnecujú kreativitu a ponúka rozmanité zóny pre rôzne pracovné činnosti. Pre prácu v kolektíve slúži otvorenej plochy, zasadačky či multifunkčné schodisko a vonkajšie altány. K sústredenej práci potom oddelené zálivy a zákutia, kaviarne alebo môžu zamestnanci pracovať z domu.

Múdra budova už hodinu pred vaším pravidelným príchodom začala s úpravou teploty kancelárie, prevzdušnil, a len čo ste vytiahli päty z výťahu na poschodí, rozsvietila svetla nad vaším pracovným miestom tak, aby verne pripomínala denné svetlo. Pozrela sa aj do kalendára a pripravila zasadacia miestnosť na plánovaný meeting - vysať, rozhrnúť žalúzie, vyvetrať a vychladiť na príjemnú teplotu.

Pri brainstormingu s kolegami máte dnes toľko nápadov, že si ani nevšimnete zosilnenie LED žiariviek, keď sa na oblohe objaví mrak, ani malé blikajúce kontrolky na ovládači vzduchotechniky, ktorá upozorňuje na to, že je v zasadačke vydýchaný. V tú chvíľu už totiž do miestnosti prúdi čerstvý, prefiltrovaný vzduch zo tienistého miesta neďaleko kampuse a vo spletitom systéme podzemného potrubia sa stihol ochladiť bez využitia akejkoľvek zbytočnej energie. "U nás v interiéroch Mississippi House a Missouri Park je vzduch čistejší ako ten vonku. Pochádza od rieky a prechádza niekoľkonásobnou filtráciou, ktorá ho zbaví všetkých nečistôt, vrátane peľov spôsobujúcich alergie. Správne fungujúci ventilácia dokáže zvýšiť produktivitu práce až o 11 percent, "zdôrazňuje Václav Jonáš, riaditeľ českej pobočky CA Immo, ktorá v Prahe dokončuje karlínskej kampus River City Prague. Zavŕši tým radikálne premenu Rohanského nábreží, ktorá začala na konci 90. rokov.

Komunitný život na pracovisku

V šikovnom kampusu môže váš pracovný deň vďaka ideálnemu počasie pokračovať vonku. Po obede z miestneho bistra pod korunami stromov sa s kolegami rozhodnete popoludňajší meeting presunúť do neďalekého altánku. A keď premýšľate, čo s voľným večerom, z komunitné aplikácie na vás vyskočí pozvánka na grilovanie na streche s panoramatickým výhľadom až na Pražský hrad. Než sa ale k pôvabnému výhľadu dostanete, stihnete v tichosti svojho pracovného miesta vybaviť všetky potrebné e-maily a zacvičiť si v miestnom fitnescentre. Spontánna večierok, na ktorý dorazil aj zvyšok rodiny, končí až sa západom slnka. Potom už len stačí nájsť si v komunitnej aplikácii spolujazdu vaším smerom a vyraziť domov. "Podpora alternatívnych možností dopravy je pre nás zásadný. Zároveň ide o jeden z bodov medzinárodnej certifikácie WELL, ktorá hodnotí kvalitu života vo vnútri budov. Okrem kompletného zázemie pre kolesá v kampuse River City Prague počítame aj s nabíjačkami pre elektroáut napájanými zo strešných solárnych panelov i komunitný aplikácií, kde si ľahko nájdete parťáka pre spolujazdu, "dopĺňa Jonáš.

Chytré pracovné prostredie už nie je otázkou ďalekej budúcnosti, ale rodí sa po celom svete. Za jedny z najmúdrejších budov sa považujú centrála nemeckej technologické špičky Internet of Things v Mníchove z roku 2018 alebo amsterdamskej sídlo firmy Deloitte The Edge. Obe sa pomocou kognitívnych výpočtov 24 hodín denne učia a reagujú tak na potreby svojich každodenných klientov.

Titul najzelenšieho komerčného komplexu si vyslúžilo Bullitt Center v americkom Seattli z roku 2013, ktoré je prvé uhlíkovo neutrálne stavbou s nulovými nárokmi na energiu z neobnoviteľných zdrojov. Napája ho slnko, vodu spotrebováva iba dažďovú a slúžiť bude najmenej 250 rokov. Londýnske sídlo Crystal inžinierov Siemens vás na prvý pohľad zrejme ohromí svojou odvážnu architektúrou, jeho najväčšou prednosťou je však sieť 3500 dátových bodov, ktoré sú neustále v pozore a strážia, že všetky chytré systémy beží tak, ako majú. Studio Salon tureckého architekta Alpera Derinbogaze zase navrhlo na pozemku technickej univerzity Y? Ld? Z v Istanbule stavbu Ecoton. Budova sa skladá z polootvorených miestností oddelených sklom a systémom terás, ktoré slúžia ako vonkajšia kancelárie. Ekosystém budovy pracuje s čerstvým vzduchom namiesto uzatvorené ventilácie a na vykurovanie využíva geotermálne zdroje. Stavba má vzniknúť na nestabilnom geologickom podloží, čo rieši samostojné rozpínavé stĺpy, ktoré navyše odvádza a zadržiavajú dažďovú vodu. A obdivuhodnú a energeticky efektívne sklenenou fasádou sa môže pochváliť aj berlínsky Cube z dielne dánskeho architektonického štúdia 3XN, za ktorým stojí tiež nemecký development CA Immo.

Pokrokové a architektonicky vydarené stavby vznikajú aj v Prahe. Sa zeleňou a multifunkčnými priestormi umne pracuje budova Drn, ktoré vyrástla pred štyrmi rokmi na Národnej triede podľa návrhu architekta Stanislava Fialu, aj inteligentná a energeticky nenáročný komplex Butterfly v Karlíne od CMC architects.

Už tento rok v lete sa medzi českou kancelársku elitu pridá tiež karlínskej kampus River City Prague. V tesnej blízkosti stavieb Amazon Court a Danube House aj Vltavy sa otvoria budovy Mississippi House a Missouri Park. Obe stavby stavia na špičkových materiáloch, počítajú s komplexnými smart systémami a pochváli sa medzinárodne uznávaným certifikátom WELL. Ten verejným budovám udeľujú americkí odborníci a vedci ako záruku, že je pracovné miesto zdravé, ekologické a pojem well-being mu rozhodne nie je cudzí. V Česku sa takýmto titulom môže v súčasnosti pochváliť len pár miest a nový karlínskej komplex bude jedným z nich.

Uplynulý rok priniesol jedinečnú príležitosť prehodnotiť našu pracovnú rutinu. Takmer každý z nás si vyskúšal prácu z domova a prirodzený kontakt nahradil ten digitálne. Získali sme viac času pre seba i pre svoju rodinu, na strane druhej nám často chýbal kolektív a hranice medzi prácou a voľným časom sa nadobro rozplynuli. Ideálne pracovné podmienky sú rovnako individuálne ako ľudská osobnosť sama. Napríklad Raphael Gielgen, ktorý pre švajčiarsku značku Vitra skúma trendy, odhaduje, že po kanceláriách zameraných na jednotlivca prídu kancelárie zameranej na planétu. "Pre generáciu Greta už nie je dôležité len to, ako budova vyzerá, ale tiež to, ako je vykurovaná, koľko zelene ponúka a s akými materiálmi pracuje," uviedol v rámci Vitra Summitu. Interiérová dizajnérka Sevil Peachová zasa predpovedá, že sa bude zásadne meniť povaha veľkých firemných sídiel. Tá sa rozpadnú na viac menších hubov doplnených o zdieľanej coworking, kaviarne a prácu z domova. Ak sa však odborníci zhodnú na jednej veci, potom je to fakt, že kancelárie budúcnosti musí byť zdravší, múdrejší aj zábavnejšie.

Zdroj: // Florián, P. - Hospodárske noviny