Výstavba sa začala v roku 2021 a pred 2 rokmi prevzal developer Alto Real Estate projekt od Penta Real Estate. V súčasnosti je stavba právoplatne skolaudovaná. Energeticky patrí budova do najvyššej kategórie A0.

Prvých 200 bytov z celkovo 264 bytov a apartmánov plánuje developer odovzdať ich majiteľom do konca septembra. Pokračujú práce na obytnej veži Sky Park Tower (takmer 400 bytov), ktorá mala byť pôvodne kancelárskym objektom, i na projekte Florian Residence (v 1.fáze 763 bytov) v susedstve výškovej budovy Národnej banky Slovenska. Ten bude mať celkovo tri etapy.

Výškové budovy v časti downtownu v Bratislave.

Výškové budovy v časti downtownu v Bratislave | Zdroj: MIRO POCHYBA

Testujú komerčné nájomné bývanie

S projektom Sky Park 4 je spojená zásadná novinka pre biznis developera, Alto Real Estate vyčlenil 20 bytov na dlhodobé komerčné nájomné bývanie. „Sú firmy, ktoré nás kontaktovali, že si chcú prenajať byty pre svoj vrcholový manažment. Rozhodli sme sa, že si to otestujeme. Vyskúšame tento segment a rozhodneme sa, či zvýšime ponuku takýchto bytov alebo nie,“ uviedol obchodný riaditeľ Ján Bryndza pre ASB s tým, že byty bude servisovať jeden prenajímateľ na korporátnej úrovni.

Bude to bývanie napríklad pre manažérov firiem zo zahraničia. V prvých troch vežiach Sky Parku takéto komerčné nájomné bývanie nie je. „Keby sme to vedeli v roku 2016, keď sme začali predávať, tak by sme ho určite zaviedli. Bol by to vysokoziskový biznis,“ dodal obchodný riaditeľ Bryndza. Bývanie vo veži č. 4 je 2- až 4-izbové, sú tam 2 penthausy s rozlohou 250 až 260 m2, jeden je už predaný. Ďalší bude v predaji počas roka 2024.Byty na vyšších poschodiach – Top Floor – budú v predaji v najbližších mesiacoch, plán je predať 5 bytov mesačne.

Záujem o nabíjacie stanice pre elektromobily je veľký

Vo štvrtej veži  využil developer skúsenosti z výstavby a prevádzky troch veží, ide napríklad o zhod odpadu. „Do vylepšení sme investovali viac ako 1,5 milióna eur nad rámec pôvodných plánov. Zlepšenia sa dotkli vyššieho materiálového štandardu nielen bytov a spoločných priestorov, ale aj parkovacích miest s elektronabíjačkami.“ zdôraznil výkonný riaditeľ Alto Real Estate Rastislav Valovič. Záujem o nabíjacie stanice pre elektromobily je taký vysoký, že developer pripravuje pre užívateľov Sky Park 4dodatočné tzv. zdieľané miesta na Bottovej ulici. Parkovanie pre rezidentov je v podzemí.

obchodný riaditeľ Ján Bryndza

obchodný riaditeľ Ján Bryndza | Zdroj: MIRO POCHYBA

Za výhodu považuje obchodný riaditeľ Bryndza centrálnu mechanickú rekuperáciu, pretože obyvateľ veže si nie vždy chce otvoriť okno, centrálne chladenie a kúrenie centrálnou vzduchotechnikou aj podparapetnými konvektormi. Náklady na bývanie sú nastavené v štyroch vežiach Sky Parku porovnateľne, a to vrátane starostlivosti o park. Terasa na vrchole budovy Sky Park 4 s panoramatickým výhľadom na Bratislavu je určená iba pre obyvateľov budovy.

V jeseni chcú pracovať na základovej doske Sky Park Tower

V prípade Sky Park Tower sú navŕtané pilóty do základov a developer dokončuje vŕtanie suchých geotermálnych vrtov na chladenie a kúrenie budovy. „Na prelome mesiacov august a september by sme chceli pokračovať so základovou doskou a dokončenie stavby očakávame počas troch rokov,“ informoval obchodný riaditeľ Bryndza s tým, že v septembri sa začne predpredaj. V januári 2025 bude nasledovať štandardný predaj pre širokú verejnosť.

Tretia fáza Florian  Residence si vyžiada zmenu územného plánu

Projekt Florian Residence smeruje v prvej fáze k prvému nadzemnému podlažiu a zo 73 bytov má priebežne 10 predaných/rezervovaných. V druhej fáze bude 239 bytov a developer čaká na stavebné povolenie. Pre tretiu fázu bude treba zmeniť územný plán – zvýšiť kapacitu v prospech bývania. Alto Real Estate vypracoval príslušnú štúdiu a podal ju na bratislavský magistrát.