Dáta potvrdzujú nielen ich životaschopnosť, ale aj zaujímavý investičný potenciál. Ten vytvára priestor pre každého, kto sa chce stať súčasťou ďalšieho progresu. V článku sa pozrieme na príležitosti pre záujemcov o investovanie do komerčných realít.

Čo hovoria čísla?

Jedným z univerzálnych ukazovateľov, ktoré hovoria o  životnej úrovni regiónu je HDP prepočítaný na obyvateľa. Podľa Eurostatu ešte v “predcovidovom” roku 2019 dosahovala  najvyššiu úroveň Praha s hodnotou 205 % z priemeru EÚ. Nasledoval Bratislavský kraj s úrovňou 162 %, nasledovaný regiónom Varšava so 160 %. Minirebríček uzatvárala Budapešť so 151%. Napriek tomu, že na aktuálnejšie dáta ešte len čakáme, zdá sa, že ani covid silnú pozíciu metropol významne nepoznačí.

Firmy, s výnimkou gastra, športu a hotelierstva “ustáli” obmedzenia pomerne dobre - čo potvrdzuje fakt, že aj vďaka vládnej pomoci nemuseli významne prepúšťať zamestnancov. V Bratislave minulý rok miera nezamestnanosti stúpla z 2,4 % na 3,4 % a v Prahe z 1,3 % na 2,3 %.

Bratislave a Prahe sa naďalej darí. Ako sa zviesť na ich úspechu?

Komerčné reality sú odolné. Treba si len dobre vybrať

Ako sa spomínané makrodáta odzrkadľujú v biznise komerčných nehnuteľností? V prípade kvalitných kancelárskych budov a nákupných centier, ktoré stoja v dobrých lokalitách a majú vysoký Wault (priemerná dĺžka nájomných zmlúv na budove) sa ukazuje, že sa im vzhľadom na okolnosti darí prekvapujúco dobre. Potvrdzuje to výkonnosť realitných fondov WOOD & Company, na ktorých rastovej krivke sa covid takmer vôbec neprejavil.

Neplatí to len v prípade Office podfondu, orientovaného na bratislavské a pražské administratívne budovy, ale aj pri Retail podfonde, ktorý zastrešuje pražské nákupné centrá Galerie Harfa a Centrum Krakov. Zatiaľ čo v prípade prvého fondu krivka výkonnosti rástla nepretržite aj počas období sprevádzaných lockdownami a prechodom nájomcov na čiastočný homeoffice, v prípade Retail podfondu sa ukazuje rýchly návrat do rastového trendu (od júna 2020 a marca 2021) hneď po uvoľnení opatrení.

 

 

 

Základom úspechu je kúpa kvalitnej budovy a profesionálna správa

Komerčným budovám v portfóliu WOOD & Company sa darí vďaka viacerým významným faktorom. Okrem spomínaného Waultu (v prípade kancelárskeho portfólia 4,4 roka a v prípade nákupných centier 4,2 roka) je zaujímavým ukazovateľom aj stabilne vysoká obsadenosť budov. Pri kancelárskom portfóliu je to aktuálnych 95% a pri retailovom 94%.

Dobrú perspektívu pre záujemcov o investovanie do komerčných realít v metropolách Slovenska i Česka potvrdzuje aj ukazovateľ prime yield. Ide o priemerný čistý percentuálny výnos budovy v prvotriednej lokalite. V prípade najväčších európskych hlavných miest ako je Paríž, Berlín alebo Londýn sa prime yield pohybuje v rozpätí od 2,5 do 3,5%. Praha aktuálne generuje 4%, Varšava 4,5% a Bratislava až 5,5 percentný výnos.

Zdroj: WOOD & Company / Michal Kasana, sales manager WOOD & Company

​Budovy, ktoré WOOD & Company získava do portfólia majú v čase kúpy yield štandartne nad šiestimi percentami. Ide o jeden z faktorov, vďaka ktorému dokážu fondy generovať investorom zaujímavé výnosy. V prípade Office podfondu je to od momentu založenia v roku 2017 k dnešnému dňu 62,5% a v prípade Retail Podfondu založeného v roku 2016 dokonca až 110%.

„V kombinácii s kvalitnou správou budovy, ktorú má na starosti naša dcérska spoločnosť WOOD & Company Real Estate a iní overení správcovia, tak máme budovu pod plnou kontrolou. Správnosť našej stratégie sa potvrdzuje aj v aktuálnom období. Od začiatku roku si akcie Office podfondu pripísali 8,69 %, výnos za 12 mesiacov dosiahol 9,74 %. Darilo sa aj Retail podfondu, ktorého akcie si napriek čiastočne zatvoreným obchodom pripísali 5,28 % a za 12 mesiacov dosiahol výnos 7,56 %.“ hovorí Michal Kasana, sales manager WOOD & Company.

Zámerom WOOD & Company je v blízkej dobe doplniť česko-slovenské portfólio o kvalitnú komerčnú nehnuteľnosť v Poľsku. Manažment je vo finálnej fáze jednania ohľadom kancelárskej budovy nachádzajúcej sa v dynamicky rozvíjajúcej časti Varšavy, plne obsadenej renomovanými a dlhodobými nájomcami.