Výkonný riaditeľ pre Spojené kráľovstvo a Európu v spoločnosti Lincoln Property Company Troy Javaher považuje projekt za prejav opätovného vstupu spoločnosti na poľský trh. „Našou ambíciou je, aby sa The FORM stal etalónom pre všetky kancelárske budovy v tejto časti Európy z hľadiska kvality, komfortu a pôžitku, technologických riešení, ale predovšetkým z hľadiska aplikovaných ESG riešení,“ približuje.

Výnimočná nehnuteľnosť 

Ide pritom o budovu s celkovou výmerou takmer 31-tisíc štvorcových metrov v mestskej časti Wola, ktorá je najžiadanejšou lokalitou v širšom centre hlavného mesta Varšavy. Jedinečnosť projektu The FORM spočíva v kombinácii unikátnej architektúry, použití najmodernejších technológií v kombinácii s poprednými riešeniami spĺňajúcimi princípy ESG. Tie sa uplatňujú už vo fáze výstavby, pričom výkonný riaditeľ spoločnosti Lincoln Property Company v Poľsku Damian Grzywacz vysvetľuje, že aj návrh budovy vznikol s ohľadom na životné prostredie a jej užívateľov. „Sto percent elektrickej energie spo-trebovanej počas prevádzky budovy bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov vrátane inštalácie fotovoltických panelov umiestnených na streche,“ objasňuje.

O investičnej skupine ENERN

Ide o investičnú skupinu, založenú v roku 2010. Celkom spravuje aktíva investorov v hodnote viac ako 500 miliónov EUR v investíciách do nehnuteľností, venture kapitálu a obnoviteľnej energie. Lokálna prítomnosť v Prahe, Varšave a Londýne odráža investičnú stratégiu, ktorá stavia na znalosti domáceho regiónu CEE a súčasne na potenciáli najlepších investícií ako na trhoch regiónu tak na trhoch mimo CEE, a tak umožňuje dlhodobo napĺňať ciele diverzifikácie a zhodnotenia svojho kapitálu i kapitálu svojich investorov. Viac informácií o investičnej skupine nájdete na https://enern.eu/.

Ďalším prvkom, ktorý zabezpečuje vysokú energetickú účinnosť, je trojité zasklenie fasády s tepelnou vrstvou. V porovnaní s bežnými kancelárskymi budovami budú jej tvorcovia dodávať do kancelárskych priestorov o 30 percent viac čerstvého vzduchu. Pôjde o 2 500 štvorcových metrov obchodných priestorov a 28 300 štvorcových metrov kancelárií, ktoré sú prístupné z ulíc Panska, Miedzana.

Ekologické technológie

Napriek tejto atraktívnej polohe projekt ponúka aj nezastrešené átrium plné zelene s rozlohou takmer 700 štvorcových metrov, ktoré je jeho srdcom. Návštevníkom tak deväťposchodová budova prinesie verejný priestor na stretávanie a oddych. „Budeme používať aj technológie a zariadenia, ktoré znížia spotrebu vody o 50 percent. Budova bude vybavená špičkovými systémami na čistenie, zvlhčovanie a voľné chladenie vzduchu, ako aj nádržou na dažďovú vodu, ktorá sa bude využívať na zavlažovanie okolitej zelene,“ približuje environmentálne riešenia D. Grzywacz.

The FORM bude navyše cieliť pri certifikáciách WELL a LEED na najvyššiu úroveň Platinum a bude mať ako jedna z mála budov v strednej Európe ďalšie certifikácie ako WiredScore, SmartScore, ActiveScore a AirRated. K dispozícii bude i rozsiahle zázemie pre cyklistov vrátane viac ako 210 stojanov na bicykle, dobíjacích staníc pre elektrobicykle a samostatný vchod pre cyklistov s vyhradeným výťahom z úrovne terénu.

Projekt The FORM spája unikátnu architektúru s najmodernejšími technológiami, ktoré spĺňajú princípy ESG

Motoristi budú mať zase k dispozícií dve podzemné poschodia s 254 parkovacími miestami pre nájomcov a návštevníkov, pričom minimálne 30 percent z nich bude vybavených dobíjacími stanicami pre elektromobily.

Navrhnúť takúto komplexnú budovu pritom nebolo jednoduché, a tak projekt prešiel niekoľkými fázami. Spoluautormi prvého konceptu boli spoločnosti Kuryłowicz & Associates a Vietzke & Borstelmann Achitekten, zatiaľ čo konečný návrh pripravilo štúdio Epstein. Generálnym dodávateľom stavby je spoločnosť PORR, pričom dokončenie budovy je naplánované na koniec roka 2024.

O spoločnosti Lincoln Property Company

Je jednou z najväčších a najviac diverzifikovaných spoločností v oblasti nehnuteľností v USA. Lincoln Property Company bola založená v roku 1965. V súčasnosti má približne 8 500 zamestnancov a pôsobí vo viac ako 45 mestách v Spojených štátoch amerických a Európe a spravuje aktíva v hodnote 94 miliárd dolárov naprieč všetkými sektormi nehnuteľností a od svojho založenia postavila viac ako 15 miliónov metrov štvorcových komerčných plôch. Lincoln Property Company pôvodne vstúpila na európsky trh v roku 1989 a následne vytvorila v roku 1997 partnerstvo so spoločnosťou AIG pod menom AIG/Lincoln. Lincoln Property Company poskytovala developerskú expertízu a bola zodpovedná za vybudovanie platformy s viac ako 50 developerskými projektmi. AIG v roku 2015 vykúpila podiel Lincoln Property Company v spoločnej entite a Lincoln Property Company následne obnovila aktivitu v Európe v roku 2016. Teraz sa Lincoln Property Company zameriava na investičné a vybrané developerské príležitosti vo všetkých sektoroch nehnuteľností, ktoré ponúkajú rastúci potenciál a atraktívny výnos. Aktuálne spravuje projekty v hodnote viac ako miliardy eur v Strednej Európe a Anglicku. Viac informácií o spoločnosti nájdete na: www.lpc.com.