MEDZI RUŽOVOU A ORANŽOVOU

„Pri hľadaní odtieňa, ktorý odráža našu vrodenú túžbu po blízkosti a spojení, sme zvolili farbu vyžarujúcu teplo a modernú eleganciu. Odtieň, ktorý rezonuje so súcitom, ponúka objatie a bez námahy spája nové, mladé s nadčasovým,“ povedala Lee Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute™

Broskyňový odtieň aktuálnej Farby roka 2024 je jemne zasadený medzi ružovú a oranžovú. Ružová farba pripomínala východ slnka a bola napríklad pre Číňanov farbou nadchádzajúceho úspechu. Ružová pôsobí upokojujúco. Je svetlá a sladká, spája sa so ženskosťou a láskou. Oranžová má s ružovou spoločné to, že je svetlá a teplá, ale rozdielne to, že rozrušuje, aktivizuje, vyvoláva pohyb a radosť. Oranžová stimuluje chuť do jedla a znižuje únavu. Je to farba energie, vitality a kreativity.

PANTONE 13-1023 Peach Fuzz je srdečný broskyňový odtieň, ktorý evokuje pocit láskavosti a nežnosti. Prináša posolstvo starostlivosti a zdieľania, tvorby komunity a spolupráce. Odtieň predstavuje svieži prístup k novej jemnosti. PANTONE 13-1023 Peach Fuzz inšpiruje k spolupatričnosti, prehodnoteniu myšlienok a hodnôt, vyzýva k atmosfére pokoja a ponúka prostredie precítiť, liečiť sa a prekvitať. Vďaka pohodliu možno nájsť pokoj zvnútra, ktorý ovplyvňuje našu pohodu. Farba roka 2024 prebúdza naše zmysly do upokojujúcej prítomnosti hmatateľnosti a tepla.

FARBA ROKA 2024 V INTERIÉRI KANCELÁRIÍ

Citlivá, ale sladká a vzdušná. PANTONE 13-1023 Peach Fuzz evokuje novú modernu. Prepája ružovú, ktorá v interiéri priestorov vzďaľuje, s oranžovou, ktorá naopak opticky približuje. Teplý a útulný odtieň Peach Fuzz zdôrazňuje našu túžbu po spolupatričnosti. Podčiarkuje vychutnávanie si chvíľ ticha a vytvára pocit útočiska. Prináša fúziu ľudského vnímania, sústredenia, všímavosti (mindfulness) a hĺbky, ľahkosti a strohej krásy digitálneho sveta. Po takmer desaťročí trendu „millennial pink“ a odtieňoch terakoty, je broskyňová Peach Fuzz príjemným osviežením.

Pastelová broskyňová farba v interiéri má množstvo vlastností. Čím jasnejšie denné svetlo na ňu dopadá, tým je tento odtieň oku príjemnejší. Ak je však v miestnosti šero, v broskyňovej sa objavujú tóny modrej alebo šedej. Pozitívne je, že broskyňová farba je vhodná do miestností takmer všetkých veľkostí a dispozícií a dobre sa kombinuje s inými farbami a doplnkami. Práve v kombinácii s niektorými odtieňmi šedej tvorí dojem high-tech štýlu. Ak je broskyňovej na stene priveľa, je možné ju utlmiť umiestnením kontrastného obrazu. PANTONE 13-1023 Peach Fuzz priam nabáda k tomu, aby sme sa inštinktívne chceli natiahnuť a dotknúť sa. Odtieň je teda vhodný na hmatateľné predmety, ktoré sa majú dotýkať človeka a obklopiť ho. Hovoríme napríklad o semišových, zamatových, prešívaných a chlpatých textúrach, ktoré sú na dotyk hebké, poddajné a mäkké. Teda o gaučoch, sedačkách a stoličkách či vankúšoch a sedacích vakoch. Broskyňovú farbu teda možno použiť aj na doplnky, ktoré majú zjemniť strohé a hranaté miestnosti.

FARBA PRE CHVÍLE ODDYCHU

Vo svete, ktorý často kladie dôraz na produktivitu a úspechy, je mimoriadne dôležité, aby sme si uvedomili dôležitosť oddychu a kreativity. Farba roka 2024 nabáda k prestaveniu, prekalibrovaniu priorít tak, aby boli v súlade s našimi vnútornými hodnotami. Znamená sústredenie sa na zdravie a pohodu, duševnú aj fyzickú. Podčiarkuje to, čo je v živote dôležité - teplo a pohodlie, trávenie času s priateľmi a rodinou alebo jednoducho chvíľku času pre seba. Farba roka 2024 vyjadruje teplé a prívetivé objatie, vyjadruje posolstvo súcitu a empatie. Preto má čosi z histórie renesancie, ale aj punc modernosti.