Občianske združenie odovzdalo Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) z rezortu financií prvý návrh štúdie uskutočniteľnosti centra v auguste tohto roka. Ale až po zhodnotení od útvaru ju môže považovať za finálnu a zverejniť ju. Štúdiu a jej metodiku od začiatku konzultovalo s útvarom.

Posunuli termín

Kľúčovým termínom bol 30. september 2021. Dovtedy mala vláda rozhodnúť o sume štátnej pomoci pre projekt. Od jej výšky a rokovaní sa mali odvinúť ďalšie kritériá.

Kabinet mal do toho istého dátumu rozhodnúť o účasti v orgánoch občianskeho združenia po tom, ako útvar posúdi štúdiu. Podľa vyjadrenia z ministerstva financií vláda o účasti v OZ NKKC ešte nerozhodla. Túto úlohu posunuli z 30. septembra na 31. marec 2022. Do tohto termínu bude zároveň pripravené aj vyhodnotenie štúdie uskutočniteľnosti.

Napriek časovej zmene záujem developerov pokračuje. „O posunutí termínov splnenia ďalších krokov týkajúcich sa projektu NKKC na koniec marca budúceho roku sme neboli informovaní,“ reagoval JTRE s tým, že aj vzhľadom na investície ich a ostatných spoločností očakávali otvorené informovanie o postupe a plnení jednotlivých úloh. Ponuka postaviť centrum platí alternatívne aj v inom formáte v projekte Eurovea City.

 

 

Incheba uviedla, že priebežne rozvíja detaily projektu, respektíve riešení. Okrem verejne prezentovaného návrhu ÚHP v polovici septembra tohto roka predložila aj výrazne ekonomickejší návrh. Tvrdí, že NKKC by bolo možné zrealizovať omnoho rýchlejšie a za polovičnú sumu pri zachovaní špičkových parametrov. Prípadná zmena termínu nemá vplyv na záujem Incheby o budovanie NKKC.

Tretí uchádzač o lokalitu pre NKKC – Immocap – má projekt Nový Istropolis na Trnavskom mýte. Na príprave pracuje štyri roky s cieľom priniesť do lokality život a zachovať kultúrno-spoločenskú funkciu priestoru tak, ako deklaroval na začiatku pri akvizícii Domu odborov Istropolis.

Jeho situácia sa po niekoľko mesačných tvrdých rokovaniach s mestskou časťou Nové Mesto čiastočne zmenila v novembri. Ak nepostaví kultúrno-spoločenskú sálu pre minimálne 1 650 sediacich návštevníkov v prvej fáze výstavby Nového Istropolisu, zaplatí pokutu päť miliónov eur.