Lokalita polyfunkčného súboru Medze sa nachádza v miestnej časti bratislavskej mestskej časti Dúbravka – Horné Krčace, oproti štadiónu ŠKP Dúbravka. Projekt prinesie do lokality dokopy 520 bytových a 280 rekreačných ubytovacích jednotiek.

Vyhral všestranný návrh

Na územie bola robená medzinárodná architektonická súťaž, v ktorej súťažili architektonické ateliéry zo Slovenska, Českej republiky, Dánska, Holandska a Slovinska. Návrhy posudzovala nezávislá porota v zložení Ing. arch Kornel Kobák – zakladateľ AVK architekti, Pascal Cornips ARCH – partner BCA, Igor Marko MA ARCH ARB – zakladateľ markoandplacemakers.

Za investora boli v porote prítomní Juraj Nevolník – výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko a Michal Rehák – riaditeľ rezidenčnej sekcie Penta Real Estate Slovensko. Víťazný návrh pochádza z dielne architektonického ateliéru Pantograph.

„Pantograph predstavil návrh, ktorý zohľadňuje miestne danosti a charakter územia, kvalitu bývania v spojení s prírodou či transformáciu a modeláciu objektov do kopca. Taktiež kladie dôraz na tvorbu mestského prostredia, v rámci ktorého budú mať jednotlivé verejné plochy priame napojenie na verejnú dopravu,“ hovorí Dušan Ševela, Head of Design Development v Penta Real Estate Slovenko.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze. | Zdroj: Pantograph

Spojenie komunity s mestom

„Koncept projektu vychádza zo záujmu o dostatok verejného priestoru s veľkým množstvom zelene, v ktorom sa bude spájať komunitná atmosféra s mestským charakterom bývania v bezprostrednej blízkosti prírody,“ hovorí Marcel Martišek, Senior Project Manager v Penta Real Estate Slovensko.

Penta Real Estate postaví v rámci projektu 22 nadzemných objektov s dvomi až trinástimi nadzemnými podlažiami. Celková nadzemná podlahová plocha predstavuje takmer 45 tisíc m2. „Územie je kopcovité a projekt rešpektuje terén, čím prináša mnohé užívateľské benefity. Stratégiou je meniť typológiu objektov od polohy vo svahu,“ vysvetlil Ševela.

 

„Územie je rozdelené na tri pomyselné zóny. Spodná časť bude mať mestskejší charakter, napojená bude na novozrekonštruovanú električkovú radiálu, vzniknú tu priestory pre obchodné prevádzky, ale aj bývanie,“ tvrdí.

„Stredová zóna bude mať komunitný charakter, čomu bude zodpovedať aj jej vybavenosť a napojenie na terén. Tretia zóna je koncipovaná primárne pre rezidenčnú funkciu. Všetky tri zóny budú mať prirodzené prepojenie do blízkeho lesa,“ dopĺňa Ševela.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze. | Zdroj: Pantograph

Občianska vybavenosť je samozrejmosťou

Súčasťou celého projektu budú aj priestory občianskej vybavenosti. Bude sa tu nachádzať škôlka, obchodné prevádzky a parkovacia kapacita v objeme 1246 parkovacích miest, z ktorých viac ako 90 % bude v podzemí, s cieľom maximalizovať množstvo zelene a oddychových zón v rámci celého areálu.

Projekt taktiež ponúkne detské a workoutové ihriská, vodné prvky, ale aj námestie. Obyvatelia budú mať k dispozícii okrem viacerých oddychových zón aj priestory pre cyklostátia. V bezprostrednej blízkosti projektu sa nachádza zastávka električky.

Projekt vyrastie priamo pri novozrekonštruovanej električkovej radiále a zahŕňa letné kúpalisko, kaviareň, futbalový štadión a iné športové zariadenia, potraviny, čerpaciu stanica a ďalšie obchodné prevádzky. V pešej dostupnosti je taktiež základná a stredná škola, zdravotnícke zariadenia či napojenie na diaľnicu.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze.

Vizualizácia polyfunkčného komplexu Medze. | Zdroj: Pantograph

Zdroj:// ASB