V prehľade však zahrnuli iba tie projekty, ktoré sa ešte nezačali realizovať.

Ako prvú spomínajú polyfunkčnú štvrť Nové Lido, ktorá má rozšíriť centrum Bratislavy a spojiť oba brehy rieky. Developerská skupina JTRE chce aby v novej štvrti vzniklo až päťtisíc nových bytov. Nakoľko je ale k projektu potrebná zmena územného plánu, nateraz je otázne kedy developer s realizáciou začne.

Architektúra svetového kalibru

Za zásadný označil Index aj projekt Penta Real Estate s názvom Southbank Bratislava. Penta v lete zorganizovala medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorej cieľom bolo nájsť riešenie zástavby územia.

Tretím spomenutým je projekt developera J&T Real Estate, ktorým je pokračovanie multifunkčného projektu Klingerka. Ten má vzniknúť na mieste bývalej fabriky Gumon. V rámci Klingerky II a III má vzniknúť vyše 600 bytov a apartmánov.

Polyfunkčná štvrť z bývalej fabriky

Index do zoznamu projektov zaradil aj Nový Istropolis. Ako píše developer Immocap, srdcom a dominantou má byť kultúrno-kongresové centrum.

Projekt sa uchádzal aj o podporu na výstavbu Národného kultúrneho a kongresového centra. Ako objasňuje Index, vláda však z dotácie cúvla. Z toho dôvodu nie je známe, či Immocap zrealizuje predstavenú halu vo väčšom, alebo len menšom formáte.

Medzi najambicióznejšie projekty v Bratislave Index zaradil aj prestavbu priemyselného areálu Palma v Novom Meste. Developer Corwin už pri akvizícii naznačoval, že má záujem o vznik, na miestne pomery výnimočného developmentu.

Partnerom pri navrhovaní je dánska kancelária Gehl Architects, ktorá pomôže k tomu, aby sa z bývalej fabriky stala polyfunkčná štvrť.

Epicentrum inovácií a kreativity

Na zozname projektov, ktoré zmenia podobu Bratislavy sa ocitli aj Nové Vajnory či Eset Campus, ktorý sa podla Indexu môže porovnávať aj so svetovými projektmi.

Najväčšia slovenská softvérová spoločnosť plánuje v areáli bývalej vojenskej nemocnice vybudovať miesto, ktoré má zmeniť lokalitu bratislavskej Patrónky na epicentrum inovácií a kreativity.

Posledná, no rovnako atraktívna, trojica sa skladá z projektov Novej Matadorky, Kapitulského dvora a Nového centra Ružinova.