Flexibilné kancelárske priestory si zažili poriadnu jazdu.

Rozmach coworkingu, ktorý posadel hipsterov a bankárov na susedných stoličkách v kancelárskych kaviarňach, sa minulý rok náhle skončil, keď pandémia vyprázdnila kancelárie po celom svete.

Do druhého štvrťroka minulého roka klesla aktivita flexibilného prenájmu priestorov o 92 percent oproti predchádzajúcemu roku, tvrdí JLL. Flexibilita, vďaka ktorej boli tieto priestory pre spoločnosti tak atraktívne, tiež znamenala, že v čase krízy to bol jeden z najviac postihnutých.

Ale rovnako rýchlo sa vracia a je podnietený majiteľmi, ktorí sa prispôsobujú preferenciám hybridných pracovných prostredí, kývnutím na politiku práce z domu prijatú v roku 2020. Prieskum JLL medzi 2 000 kancelárskymi pracovníkmi ukázal, že dve tretiny chcú pracovať z rôznych miesta po kríze.

"Je to zmysluplnejšie ako posun lehátok," hovorí Ben Munn, výkonný riaditeľ flex space v JLL. „Spoločnosti a investori úplne vnímajú flexibilný priestor a sú ochotní investovať, pretože to vidia ako väčšiu časť celkového kancelárskeho trhu, ako je v súčasnosti.“

Boom rokov

Údaje JLL ukazujú, že flexibilný kancelársky priestor predstavuje relatívne malú časť kancelárskych trhov vo väčšine hlavných miest brán, v priemere medzi 2 a 8 percentami. Ale jej nárast na túto úroveň bol meteorický, s priemerným ročným rastom 25 percent medzi rokmi 2014 a 2019. V roku 2019 predstavovala až 20 percent lízingovej činnosti v mestách ako New York a Londýn.

Rýchla expanzia sa začala spomaľovať pred niečo vyše rokom, keď bolo vidno, že niektorí operátori na vysokej úrovni bojujú. A potom prišla pandémia.

Pandémia však odvtedy podnietila obnovený záujem prenajímateľov, ktorí čelili zhlukom prázdnych kancelárií. Pretože sa vnímanie pracoviska mení mnohými zamestnancami, vlastníci kancelárií aktívne zväčšujú vo svojich budovách priestor venovaný flexibilnej práci.

„Majitelia a investori dbajú na správy od trhu od okupantov, že forma dopytu bude flexibilná,“ hovorí Munn. „Aj keď sme svedkami kontrakcie niektorých portfólií operátorov flexibilných operátorov a niektoré sa nedostali do tejto neuveriteľne náročnej doby, neznamená to, že sa flexibilne znižuje množstvo dostupného priestoru. V skutočnosti sa k rastu na flexibilnom trhu vrátime v druhej polovici tohto roka.“

Dohody o správe - podľa ktorých si operátori flexibilného priestoru zdieľajú príjmy s prenajímateľmi - sú čoraz bežnejšie, hovorí Munn a pripomína nedávne zmluvy s niektorými z najväčších prenajímateľov na svete.

Aj keď prenajímatelia absorbujú viac nákladov na vybavenie, môžu naďalej pokračovať v monetizácii priestoru bez ohľadu na to, kto ho prevádzkuje.

To ponecháva operátorom flexibilného priestoru voľnú expanziu bez bremena záväzkov z prenájmu, čo je model, ktorý bol potvrdený v hotelovom priemysle.

Rozsah a podnikanie

Rovnako ako hotely, aj kancelársky priestor bude agregovaný a technológia podporí novú globálnu sieť spravovaného priestoru, aby používatelia videli flexibilné kancelárie v ich blízkosti jednoduchým stlačením tlačidla.

"Tu uvidíme budúcnosť flexu," hovorí Munn. "Je to osobný pocit, ale na to, aby to fungovalo, je to v skutočnosti potrebné."

Je to seizmický posun od súčasného modelu odvetvia, ale ešte väčší skok pre kapitálové trhy, kde veritelia a banky uprednostňujú toky pevných výnosov pred variabilnými zmluvami viacerých nájomcov.

Aj oni sa budú na trh s hotelmi pozerať ako na sprievodcu. „Budovy s vysokým percentom flexibilného priestoru sa čoraz viac považujú za životaschopné investičné návrhy,“ hovorí Munn.

Tvrdí však, že investori a vlastníci kancelárií budú opatrní a budú spolupracovať iba s dôveryhodnými a dobre financovanými poskytovateľmi.

Už teraz významní investori a poskytovatelia flexibilných priestorov využívajú priestor prostredníctvom opätovných rokovaní o prenájme alebo nových ponúk. IWG, jeden z najväčších svetových hráčov v oblasti flex space, zachránil zasiahnutú coworkingovú značku The Wing novým kolom získavania finančných prostriedkov a JLL je medzi ďalšími firmami, ktoré sa usilujú riadiť predtým náročné flexibilné pracovné priestory.

Zdroj: // JLL