„Na úvod nášho pôsobenia v Londýne sa nám nemohlo stať nič lepšie,“ spomínal v lete minulého roka výkonný riaditeľ JTRE London Juraj Marko na pocity zo začiatku prác na multifunkčnom projekte Triptych Bankside. Trojicu budov (dve rezidenčné a jednu administratívnu) postavili Slováci v strede štvrte South Bank na južnom brehu rieky Temža, neďaleko od známych miest ako galéria Tate Modern či divadlo Shakespeare’s Globe Theatre.

Debutový projekt zarezonoval medzi ľuďmi

Administratívne priestory kancelárskej veže One Triptych Place boli už v lete 2023 kompletne prenajaté a spomedzi 169 bytov zostalo developerovi v úvode tohto roka na predaj už len 30 %.  Plne obsadený je aj druhý londýnsky projekt – Appleby Blue. Toto zariadenie ponúka cenovo dostupné bývanie pre seniorov v nadštandardnej kvalite. JTRE London tak dodržal miestne normy (buď zaplatiť poplatok alebo postaviť sociálne bývanie), ale aj zlepšil svoje renomé.

„Prospelo nám, že sme sa tak rozhodli. Vďaka tomu sme vnímaní ako zodpovedný developer, ktorý má záujem komunite niečo vrátiť a pomôcť jej. Priniesli sme aj spoločenskú hodnotu,“ vysvetlil druhý výkonný riaditeľ JTRE London Nigel Fleming.

Výkonní riaditelia JTRE London Nigel Fleming (vľavo) a Juraj Marko (vpravo).

Výkonní riaditelia JTRE London Nigel Fleming (vľavo) a Juraj Marko (vpravo). | Zdroj: Miro Pochyba

Opäť s dostupným bývaním

V rovnakom duchu sa bude niesť aj ďalší krok slovenského developera v metropole Anglicka. 220 Blackfriars Road prinesie do štvrte Southwark dve nové veže, o ktorých architektonický návrh sa postaralo londýnske štúdio Fathom Architects. Ich súčasťou bude aj domov pre seniorov, kľúčový bod spolupráce s charitou Southwark Charities, založenej v roku 1717. Kooperácia oboch subjektov však nie je náhodná.

Na budúcom mieste lukratívneho projektu s hodnotou 400 miliónov libier stojí v súčasnosti Prince William Henry Pub i domov pre seniorov, patriaci práve Southwark Charities. Ten disponuje kapacitou 25 bytových jednotiek, ktorá sa po dokončení 220 Blackfriars Road skoro strojnásobí.

Miesto budúceho projektu 220 Blackfriars Road

Miesto budúceho projektu 220 Blackfriars Road. V súčasnosti tu stojí Prince William Henry Pub i budova Domova pre seniorov Edwarda Edwardsa | Zdroj: Google Maps

Nová budova domova pre seniorov bude mať 15 podlaží, na ktorých nájde miesto 62 bytových jednotiek so záhradou, charitatívnym centrom a spoločenskou sálou. Southwark Charities tak bude môcť aj naďalej poskytovať dostupné bývanie na jednej z najdrahších londýnskych adries, kde je tento typ zariadenia nepretržite od roku 1752. S búraním pôvodného objektu sa začne v marci tohto roka.

Administratívna budova projektu 220 Blackfriars Road bude mať 21 podlaží s viac ako 20-tisíc štvorcovými metrami kancelárií, strešné záhrady i gastro ponukou.  Na prízemí vznikne tiež aktívny parter s priestorom pre reštauráciu alebo kaviareň.

„Zaväzujeme sa, že na miesto s bohatou históriou a veľkým významom pre miestnu komunitu, prinesieme ikonickú novú časť Southwarku, ktorá bude slúžiť nielen rezidentom a zamestnancom, ale aj širšej komunite,“ hovorí Nigel Fleming.

Projekt zahŕňa všetky stránky environmentálnej a spoločenskej zodpovednosti (ESG), pričom je lídrom v sociálnej oblasti. Kancelárie budú prevádzkované s nulovou bilanciou emisií CO2 a sú navrhnuté tak, aby spĺňali štandardy ekologických certifikácií WELL Gold, BREEAM Outstanding. Cielia tiež na energetický rating NABERS na úrovni 5 až 5,5 (z maximálnych 6) aj na Platinum Smart Score, najvyššiu úroveň hodnotenia inteligentných budov WiredScore.

Vizualizácia projektu 220 Blackfriars Road.

Vizualizácia projektu 220 Blackfriars Road. | Zdroj: JTRE London