J&T Real Estate plánuje v okolí Invalidovne a Libeňského mosta v priebehu desiatich rokov postaviť viac ako tisíc bytov a investovať celkovo 600 miliónov eur.

„V Karlíne sme ako doma a je úžasné sa priamo z kancelárie pozerať na náš najväčší projekt a budúcu vlajkovú loď,“ hovorí Dušan Palcr, predseda predstavenstva J&T Real Estate.

J&T začne s výstavbou prvej etapy niekedy na prelome rokov. Najskôr pôjde o 258 bytov v troch budovách, ďalšie tri budovy budú nasledovať. Investičné náklady na prvú etapu sa pohybujú okolo 140 miliónov eur. Výstavba bude postupovať od Libeňského mosta až k susednému projektu Rohan City, ktorý stavia Sekyra Group.

Forbes.cz

„V projekte Nový Rohan máme celkovo päť etáp na štyroch hektároch. Plánujeme vybudovať polyfunkčnú štvrť v štýle 15-minútových miest,“ hovorí Jiří Ochetz, člen predstavenstva J&T Real Estate. Podľa neho by prvá etapa výstavby mohla byť hotová približne koncom roka 2027. Celú štvrť plánuje J&T dokončiť do desiatich až dvanástich rokov.

Urbanistické riešenie celej oblasti vychádza zo štúdie, ktorú pre Prahu vypracoval ateliér architekta Pavla Hniličku. Riadia sa ňou všetci investori, ktorí na pražskom Rohanskom ostrove stavajú.

J&T Real Estate si pre konkrétnu podobu domov a verejného priestranstva na základe vlastnej súťaže vybrala lokálne ateliéry Kaama, Unit, Loxia a Under construction, ako aj medzinárodne uznávaný slovinský ateliér Bevk Perović arhitekti.`

„Chceli sme sa zamerať nielen na ulice, ale aj na priestory, ktorých je v starom Karlíne menej, a to na dvory a vnútrobloky medzi domami,“ hovorí Jana Mastíková, hlavná architektka ateliéru Loxia. „Vytvorili sme preto novú vrstvu priechodných vnútroblokov a dvorov, ktoré budú dopĺňať pohyb po uliciach,“ dodáva.

Okrem bytov bude súčasťou novej štvrte aj základná škola, ktorú postaví Praha 8 s príspevkom developerov v rámci tzv. kontribúcií. Medzi Vltavou a novou zástavbou na Rohanskom ostrove plánuje hlavné mesto aj rozsiahly 65-hektárový park, ktorý bude slúžiť aj ako protipovodňová ochrana.

Forbes.cz

Okrem rezidencií počíta J&T na prízemí budov aj s priestormi pre obchody a služby a s približne 50 tisícami štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Všetky byty budú na predaj.

„Vzhľadom na atraktivitu tejto lokality nepredpokladáme, že by sme nejaké byty ponechali na prenájom. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu na trhu s kancelárskymi priestormi zvažujeme zmenu funkcie niektorých kancelárskych budov na obytné. Budú to však opäť bytové jednotky na predaj,“ dodáva Jiří Ochetz.