Kancelársky trh je zdravý

Najdrahší v regióne je Belehrad, nasleduje Praha. Vyplýva to z prieskumu EMEA Fit Out Cost Guide 2022, o ktorom v tlačovej správe informovala Zuzana Gurová z realitnoporadenskej spoločnosti Cushman & Wakefield.

V Bratislave podľa prieskumu sú náklady na fit-out v priemere 939 eur na meter štvorcový. To je o polovicu menej v porovnaní s bežnou cenou v najvýznamnejších nemeckých mestách alebo Spojenom kráľovstve, kde medián nákladov prevyšuje 2-tisíc eur.

Obsadenosť kancelárií sa aj v prvom štvrťroku tohto roka držala na úrovni 88,17 percent, čo podľa Gurovej znamená, že bratislavský kancelársky trh je zdravý.

Zdražovanie stavebných materiálov

Situácia na trhu je poznačená najmä zvyšovaním cien materiálov. „Ceny základných stavebných surovín sa hýbu denne, a preto ani obchodníci, ani výrobcovia nevedia povedať, aká cena bude zajtra, nieto o týždeň alebo mesiac. Ceny energií a pohonných hmôt sú na rekordných číslach a už teraz je zrejmé, že sa to premietne aj do cien stavebných materiálov,“ hovorí vedúca tímu projektového manažmentu a služieb výstavby v Cushman & Wakefield na Slovensku Veronika Špániková.

V budúcnosti výšku nákladov ovplyvnia technológie, potreba spolupráce a udržateľnosť.

 

Zdroj:// Webnoiny