Táto popredná stavebná spoločnosť zvíťazila v tendri, do ktorého developer oslovil dve desiatky potenciálnych partnerov. Do výberu sa prihlásili všetky renomované stavebné spoločnosti, pôsobiace na slovenskom trhu.

Stavať sa začne už v marci

„V závere roka sme sa venovali rokovaniam o zmluvných podmienkach a uzavreli sme zmluvu s víťazom tendra,“ hovorí Ing. Zoltán Müller, predseda predstavenstva spoločnosti Vydrica Development.

Z nej vyplýva, že stavebné práce na prvej etape projektu by sa mali začať 01. 03. 2022 a skončiť v roku 2024. Výstavba sa začne budovaním železobetónových nosných konštrukcií.

„Vydrica nie je len architektonicky, ale aj technologicky výnimočné dielo a je preto pre nás veľkou výzvou spolupodieľať sa na jej realizácii. Teší nás aj dôvera investora, ktorý vsadil na našu rokmi overenú značku,“ uviedol Ing. Marek Ščury, riaditeľ oblasti BA a prokurista spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o..

Byty pre slobodných aj veľké rodiny 

Prvá etapa projektu Vydrica, ktorú bude financovať Tatra Banka, obsahuje súbor štyroch rezidenčných a jednej kancelárskej budovy. Tie budú situované v priestore medzi Rybárskym cechom a Vodnou vežou.

V ponuke bude 207 bytov, od malometrážnych jedno-izbových až po 5-izbové mezonety. Pôjde o vysoký štandard vyhotovenia, ku ktorému patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, vonkajšie tienenie aj prémiové materiály na fasádach, balkónoch a terasách.

„Autori projektu vychádzajú vo svojich návrhoch z tradičných materiálov ako kameň a tehla, ktoré sú použité na chodníkoch, fasádach a vo verejných priestoroch,“ vysvetľuje Juraj Rehák, člen dozornej rady Vydrica Development. Okrem bytov bude v budovách k dispozícii aj 2 360 m2 kancelárskych priestorov a 3 900 m2 obchodných prevádzok.

 

Vydrica budovy

Vydrica budovy

Zdroj: Ľuboš Schwarzbacher

Vydrica budovy

„Projekt Vydrica je mimoriadne exponovaný a uvedomujeme si, že už o niekoľko rokov bude viditeľný takmer na každej bratislavskej pohľadnici,“ pripomína Zoltán Müller a dodáva: „Cítime aj záväzok chrániť a pre verejnosť zatraktívniť dochované historické pamiatky ako ľadové jamy, fragmenty Kempelenovho vodovodu či historickú budovu prachárne.“

Samostatný projekt tvorí obnova areálu najstaršej stojacej pamiatky na území hlavného mesta – Vodnej veže. V decembri uplynulého roka bola v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, expertmi z Krajského pamiatkového úradu a Mestského ústavu ochrany pamiatok vyhlásená architektonická súťaž na podobu tejto národnej kultúrnej pamiatky, do ktorej boli cielene pozvané špičkové architektonické štúdiá zo Slovenska a Čiech.

Výsledkom súťaže má byť zmysluplné začlenenie areálu Vodnej veže, ktorá je mestským majetkom, do novej mestotvornej štruktúry a vytvorenie atraktívneho miesta so spoločensko-kultúrnou funkciou. Jeho súčasťou bude aj sprístupnené archeologické nálezisko.

O Vydrici 

Spoločnosť VYDRICA DEVELOPMENT, a.s. vznikla ako joint venture spojením spoločností Vydrica, a.s. a luxemburskej spoločnosti Ikopart, pričom manažérom projektu Vydrica je developerská spoločnosť Lucron. Po mnohých rokoch tak došlo k oživeniu zámeru a príprave nového projektu v spolupráci s viacerými tímami domácich a medzinárodných architektov a urbanistov.

Lucron je významný slovenský rezidenčný developer, ktorý u nás pôsobí od roku 2005. V doterajšom portfóliu má bratislavské projekty Nesto, Rakyta, Urban Residence, Malé Krasňany, Eden Park, Jaskový rad a projekt Arboria v Trnave. Lucron je súčasťou medzinárodnej skupiny IKO Real Estate, ktorá má svoj pôvod v Luxembursku a má viac ako 30 ročné skúsenosti v realitnom biznise.

Okrem zamerania sa na komerčné projekty a rezidenčné bývanie v Luxembursku a Belgicku, spoločnosť investovala aj do ikonickej stavby - vybudovala múzeum Charlieho Chaplina vo Švajčiarsku.