Jediným slovenským zástupcom v rebríčku je platforma na kúpu a predaj nehnuteľností Redo. Tú v septembri 2021 spustila skupina PropTech Group, ktorej členom je aj slovenský realitný startup City Performer. Jeho zakladateľmi sú Slováci Daniel Levarsky a Peter Augustín.

Ako funguje Redo?

„Ak človek potrebuje predať nehnuteľnosť, Reado mu poskytne okamžité a bezplatné ocenenie. Všetko prebieha digitálne s pomocou poradcov. Tí nehnuteľnosť zdieľajú s najlepšími maklérmi, ktorí ich dokážu predať podľa preferencií klienta. Ak potrebujete nehnuteľnosť predať hneď, Reado ju vykúpi,“ povedali zástupcovia platformy pre Forbes v auguste 2021.

„Uvádzame takisto veľa nových riešení, ktoré poskytnú inovatívne možnosti kúpy nehnuteľnosti. Napríklad si svoj nový domov môžete najskôr prenajať (známe ako ‚rent-to-own‘, pozn.red). Ponúkame taktiež riešenie ‚buy before you sell‘, ktoré klientom umožní získať vysnívanú nehnuteľnosť predtým, ako predajú tú starú.“

Najviac inovácií je z Holandska

Ako informuje ČTK, Česko má v rebríčku až štyroch zástupcov – Spectrasol, Spaceti, BeiT a Flowbox.

„Spoločnosti sa opäť zviditeľnili na globálnej biznisovej mape, čo je dôležité, pretože cielia aj na zahraničných zákazníkov a investorov,“ povedal k úspechom odborník na nehnuteľnosti z českej kancelárie KPMG Pavel Dolák.

Výskum REIO (Real Estate Innovations Overview) vykonáva konzultantská spoločnosť KPMG od roku 2015. Tento rok pochádza najviac inovácií, celkovo 18 percent, od firiem z Holandska.

Ktoré inovácie dominujú?

Najviac inovácií (313) predstavili firmy zameriavajúce sa na služby spojené so správou inteligentných budov. Na druhom mieste so 152 inováciami skončili spoločnosti podnikajúce v prenájmoch a ďalších transakciách s nehnuteľnosťami. So 113 inováciami nasledujú podniky zaoberajúce sa stavebnými prácami.

Zavádzaniu technológií do sveta nehnuteľností sa venujú hlavne start-upy z odvetvia proptov, čo je spojenie anglických skratiek pre nehnuteľnosť a technológiu. Vlani bolo do týchto spoločností celosvetovo investovaných 24,3 miliardy dolárov. To je približne o 72 percent viac ako predvlani, vyplýva z údajov serveru Statista.