Skôr než aby vlastnili nehnuteľnosti, IWG uzatvára dlhodobé nájomné zmluvy s budovami a potom ich prenajíma na kratšiu dobu. Rovnako ako mnoho ďalších v obore - napríklad rival WeWork - pôsobí prostredníctvom série menších dcérskych spoločností, ktoré si prenajímajú miesta a sú v konečnom dôsledku zodpovedné za nájomné na rozdiel od materskej spoločnosti IWG. To znamená, že v ťažkých časoch môže IWG uviesť tieto dcérske spoločnosti do správy, aby rozpustila svoje nájomnej záväzky, a často prenajímateľom tým tak zanechá prázndé ruky. Počas niekoľkých posledných mesiacov podala IWG návrh na bankrot "kapitoly 11" u niektorých jej pridružených spoločností v USA - čo je proces, ktorý jej umožňuje reštrukturalizovať svoj dlh a aktíva, pričom zostáva otvorená.

Regus plc je najväčšou dcérskou spoločnosťou a poskytuje záruky na prenájom približne 15 percent globálnej siete IWG. Skupina hovorí, že "ako sa podnikania v posledných rokoch rozšírilo, aby uspokojilo zvýšenú globálny dopyt po distribuované práci, rástla aj hodnota záruk." IWG sa nevyjadrila k tomu, koľko by ušetrila prihlásením insolvencie pre spoločnosť Regus, avšak podľa The Times by tento krok spôsobil, že by sa IWG dostalo z rúk nájomnej zmluvy za £ 790 mil., ktoré by boli rozložené na 500 nehnuteľností.

Keďže druhá vlna Covid-19 prehlbuje boom práca z domu, IWG sa vracia k zavedenej príručke, aby zmiernila tlak - v roku 2010 skupina varovala prenajímateľa, že do správy pridelí časti svojho podnikania, ak nepristúpia na zníženie nájomného. V nadväznosti na haváriu dot-com v roku 2003 usilovala aj o ochranu kapitoly 11 pre celé svoje podnikanie v USA Regus a pre opätovné prerokovanie nájomných zmlúv.

V čase svojich polročných výsledkov v auguste skupina varovala pred "významnú volatilitou a narušením podnikania", ktoré bude mať vplyv na zvyšok roka a potenciálne aj na rok 2021. Rovnako však zaznel istý tón pre budúcnosť čo-working. Potom, čo IWG v máji získala prostredníctvom umiestňovacej a maloobchodné ponuky 320 miliónov GBP, uviedla, že sa snaží organicky expandovať, pozdvihnúť núdzové aktíva a usilovať o ďalšie príležitosti fúzií a akvizícií. Tiež tvrdila, že jej portfólio by bolo vhodné k posunu od centra mesta k satelitným kanceláriám vo viac predmestských lokalitách. Avšak podanie žiadosti o platobnú neschopnosť spoločnosti Regus naznačuje, že čelí krátkodobejšom ťažkostiam.

 

 

IC View

Odrážící turbulencie spôsobené Covid-19, akcie IWG klesli v tomto roku zhruba o 70 percent. "Smrť kancelárie" je možná prehnaná a IWG zostala v priebehu tejto krízy presvedčená o hnacích silách štrukturálneho rastu pre flexibilnú prácu. Niektorí hráči v oblasti private equity sú tiež presvedčení, že sa dopyt po kancelárskych priestoroch vráti - americký gigant KKR nedávno získal 5,35% podiel v spoločnosti Great Portland Estates (GPOR). Ale vzhľadom k tomu, že pandémia stále nie je pod kontrolou a teraz čelí hospodárskemu útlmu, bude to pre IWG pravdepodobne dlhá cesta k oživeniu. Jeho najnovšia manévre by tiež mohli viesť k veľkej nedôvere voči prenajímateľom.

Zdroj: // Investors Chronicles