Lakeside Park 02 vzniká juhovýchodne od prvej etapy, z ktorej architektúry bolo zrejmé, že je pripravená na rozšírenie. Nová budova bude s 12 podlažiami nižšia a poskytne 14.370 m2 kancelárskych plôch. Developeri pripomínajú, že jedno kancelárske podlažie bude mať výmeru približne 1.200 m2. Na prízemí je naplánovaný retail, ktorý bude mať formu pokračovania pasáže, ktorá je už umiestnená v prvej časti projektu. V podzemí vznikne 314 parkovacích miest. Development prinesie aj rozšírenie parkovo upravenej plochy pred budovou. Autormi projektu sú Architekti Bobek Jávorka. 

Investori tvrdia, že zareagovali na príchod pandémie, čo sa podpísalo na nových technológiách, ktoré budú súčasťou budovy. „Bezpečnosť a pohodlie našich nájomcov sú pre nás prvoradé, preto skutočne nič nepodceňujeme,“ hovorí Martin Marko, obchodný riaditeľ spoločnosti Immocap. „Sme si vedomí, že  jedným z citlivo vnímaných prvkov v kancelárskych priestoroch je vzduchotechnika, prostredníctvom ktorej potenciálne hrozí riziko šírenia vírusu po celej budove... Jedným z hlavných technologických prvkov v Lakeside Park 02 je tak zabezpečenie prívodu 100-percentne čistého vzduchu prostredníctvom doskovej rekuperácie“.

Ďalším zlepšením má byť zabezpečenie dostatku kyslíka v budove. „Je pre nás dôležité, aby sa ľudia v Lakeside Park 02 cítili bezpečne a komfortne, preto sú súčasťou štandardu aj otvárateľné okná a konferenčné miestnosti vybavené CO2 senzormi,“ dopĺňa Radovan Sukup, asset manažér Wood & Company. Ostatné vymoženosti zahŕňajú zvlhčovače vzduchu s dezinfekciou vo forme čiastočiek striebra, bezdotykové ovládanie výťahov alebo samostatné chladenie serverovní.

Tieto investície už podľa developerov priniesli svoje ovocie. Pred niekoľkými týždňami bol potvrdené sťahovanie veľkého nájomníka do budovy, ktorým je spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko. „Nový projekt Lakeside Park 02 nás oslovil najmä vďaka efektivite priestorov, s ohľadom na efektivitu prevádzkových nákladov. Prenajímateľ nám okrem ústretového zohľadnenia našich priestorových požiadaviek ponúkol aj nadštandardné riešenia v súvislosti s opatreniami spojenými s koronakrízou,“ priblížil Ondřej Kellner, Service&Facility Manager, Plzeňský Prazdroj Slovensko. Investori na základe toho pripomínajú, že úprava projektov na základe súčasnej situácie má zmysel.

Kancelársky komplex aktuálne začína pridávať nadzemné podlažia a čoskoro začne dotvárať panorámu okolia jazera (nádrže) Kuchajda. Aktuálne by sa malo dokončovať druhé nadzemné a budovať tretie nadzemné podlažie. Dá sa predpokladať, že realizácia už bude teraz napredovať pomerne rýchlo. Dokončenie projektu sa predpokladá v priebehu prvého kvartálu 2022.

 

Lakeside Park 02 zmení panorámu okolia Kuchajdy. Zdroj: Immocap

 

Dokončenie ďalšej etapy Lakeside Parku bude najnovším krokom v rozvoji kancelárskej zóny v tejto časti Nového Mesta. Okrem prvej etapy projektu k nej možno zaradiť aj dvojicu veží Polus Towers alebo pripravovaný projekt Polyfunkčného komplexu Zátišie od developera Atrios. Jeho súčasťou bude 64 metrov vysoká veža, v podstate naproti prvej veži Lakeside, čo bude ďalším výrazným vstupom do panorámy. Po downtowne, okolí Einsteinovej alebo Westende by mohlo ísť o najvýznamnejšiu kancelársku zónu v Bratislave.

Lokalita si však pýta aj nové bývanie. Projekt od Atriosu ráta v druhej etape s rezidenciami a postupne začína ožívať neveľmi príťažlivý komplex Semiramis, inak však konkrétnejšie zámery rozvoja rezidenčnej funkcie v oblasti nie sú veľmi známe. Potichu sa však už pripravuje niekoľko veľkých rezidenčných projektov. Tie by mali vzniknúť na dosiaľ nezastavaných, výrobných alebo športových plochách, ktoré sa v tejto časti mesta nachádzajú v pomerne hojnom rozsahu.

 

 

Najväčším projektom bude transformácia športovísk na Pasienkoch, kde by mohla vzniknúť kompaktná polyfunkčná štvrť, spájajúca bývanie a dostupnosť športu. Pravdepodobný je zánik štadiónu, kde kedysi hrával futbalový klub Inter Bratislava a neskôr Slovan Bratislava, na druhej strane, kryté športové haly v oblasti by mali ostať zachované. Koncepcia ráta aj s dotvorením verejného priestoru v okolí Kuchajdy, dokonca sa hovorilo o „najväčšom parku v Bratislave“. Za projektom by mohlo stáť J&T Real Estate, urbanizmus je výsledkom staršej súťaže, v ktorej sa medzi viacerými ateliérmi presadila kancelária Compass. Development je závislý od zmeny Územného plánu.

Ďalšie zmeny by mohli zasiahnuť územia „za traťou“ (pri pohľade od centra), kde sú doteraz zachované výrobné areály. Známy je najmä development Za Stanicou, spojený s izraelským kapitálom. Už nejakú dobu sa hovorí o zmene vlastníka a vydaného územného rozhodnutia. Ak by došlo k výraznejšej úprave tohto projektu, išlo by pravdepodobne o dobrú správu. Doterajšie informácie aj vizualizácie pôsobia veľmi nepresvedčivým dojmom a pre lokalitu by išlo o pomerne veľkú záťaž. Projekt by si zaslúžil kvalitnejšiu architektúru, riešenie hmôt aj verejného priestoru.

V neposlednom rade, otázkou je osud zatrávneného priestoru medzi Železničnou stanicou Nové Mesto a Lakeside Park 02. Poôvodná koncepcia projektu rátala so sériou štvorice veží, ktoré sa budú postupne znižovať smerom k stanici. Táto je však už dávno opustená. V kuloároch zaznievajú informácie o možnosti vzniku rezidenčného bloku, ktorý by čiastočne vyplnil aj priestor pred kancelárskou budovou, hlavný vstup by bol tak umiestnený v otvorenom vnútrobloku. O projekt sa mali zaujímať veľkí developeri. Vlastníkom pozemkov je však dnes Wood & Company.

V každom prípade ale čakajú túto časť mesta zmeny. Kombinácia dopravnej dostupnosti do centra mesta vďaka električkovej trati, atraktivity Kuchajdy, veľkého dopytu po bývaní a prítomnosti veľkých, slabo využívaných plôch je podnetom pre transformáciu. S postupným vypĺňaním parciel bližšie k centru bude tlak na úpravy Územného plánu čoraz väčší. Už v predstihu by sa tak mala otvoriť debata o možných hodnotách územia, jeho potenciáli a možnostiach jeho budúceho fungovania a vzhľadu.

Z okolia Kuchajdy by mohla vzniknúť príťažlivá a moderná štvrť (nie modernistická), rozložená okolo atraktívneho verejného priestoru s množstvom zelene a vody, s pracoviskami a novým bývaním, športoviskami aj veľkým objemom služieb v nákupnom centre. Záujem developerov rastie každým rokom. To je podnetom pre autority, aby sa neopakoval tradičný bratislavský scenár a snahy o skvalitnenie lokality nenasledovali pre premene územia, ale naopak jej predchádzali.

 

Zdroj:// YIMBA