N!do 2 pozostáva zo štvorice objektov. A a B sú apartmánové domy, zasunuté do vnútrobloku, v princípe však ide o bytovky, ktoré museli byť takto klasifikované kvôli Územnému plánu. Ten tu predpisuje občiansku vybavenosť vo väčšom rozsahu. Developer ju umiestňuje do objektov C a D, kopírujúcich líniu okolitých ciest a križovatky. Umiestnené tu budú obchodné prevádzky aj administratívne priestory. Nižšie objekty občianskej vybavenosti s tromi podlažiami zároveň vytvárajú hlukovú aj mentálnu bariéru voči rušným komunikáciám a dodávajú vnútrobloku vyššiu intimitu.

V tejto chvíli už objekty C a D dosiahli štádium hrubej stavby, pričom sa začína pracovať na realizácii jednotlivých prevádzok v parteri budovy. Developer upustil od umiestnenia obchodu otočeného priamo do križovatky naproti priechodu pre chodcov. Namiesto toho tu bude priechod do vnútrobloku, ktorý bude v tejto časti verejne prístupný. Návštevníci obchodov a služieb tak budú mať prístup k zeleni a pokojnejšiemu prostrediu.

 

 

Plnú výšku už dosiahla aj prvá z rezidenčných, resp. apartmánových budov, N!do 2 B, kde sa už začalo aj s osádzaním okien na najnižších podlažiach. Dom má sedem nadzemných podlaží, čím priamo nadväzuje na prvú etapu. Susedný objekt A však nie je ešte ani v polovici svojej výšky – v najvyššej časti bude mať totiž až 15 nadzemných podlaží. Budova sa tak stane výškovou dominantnou križovatky a dá sa predpokladať, že na dlhú dobu aj blízkeho okolia. V bezprostrednej blízkosti N!da ešte minimálne niekoľko rokov takto vysoké budovy nebudú.

Developer v tejto chvíli vyjadruje veľkú spokojnosť s predajom jednotlivých apartmánov. Do ponuky išlo celkom 99 jednotiek, ako voľných ich je uvedených 35, z toho však významný počet (29) ešte nebol nasadený do ponuky. Majiteľa už má aj trojica mierne atypických rezidencií, umiestnená v „premostení“ medzi domami A a B (na titulke). Ceny bytov sa líšia s ohľadom na ponúkaný štandard, prípadne vyhotovenie ako holobyt, inak však nie sú nižšie ako 3,5-tisíc eur za meter štvorcový. Okrem toho je potrebné dokúpiť aj parkovacie miesto, ktoré vyjde minimálne na 20-tisíc eur.

Spustenie predaja ďalšej série bytov ešte nateraz IURIS nevie špecifikovať, nebude to však skôr ako na jeseň. To budú zohľadňovať aj ceny, reagujúc na aktuálnu situáciu na realitnom či stavebnom trhu.

Klienti majú za to získať dobrú úroveň bývania v dobrej dostupnosti centra mesta, ale aj možností pre rekreáciu a s vybavenosťou v okolí. V domoch budú umiestnené recepcie a komunitné centrá vo forme spoločenskej miestnosti pre oslavy, stretnutia, schôdze a podobne. Developer dodáva, že aj tu chce klientom poskytnúť taký dôraz na detail, ako v prvej etape.

Medzičasom, na komerčnej časti sa aktuálne vzorkujú fasády. V prípade kancelárskej časti nepôjde o veľké bizniscentrum a zaujať chce skôr dobrou dizajnovou úrovňou či možnosťou rozdeliť priestory na menšie jednotky. Developer v tejto chvíli ešte s ohľadom na rané štádium rokovaní nechce upresniť percento prenajatosti, rovnako ako pri obchodnej časti. Tu sa teraz formuje komerčný mix, pričom viac detailov by malo byť známych po lete. K obchodnej časti bude priliehať menší parčík, kde vznikne zopár prvkov pre menšie deti alebo sedenie.

Architektúru druhej etapy spracúvalo, tak ako pri prvej, štúdio GRIDO pod vedením architekta Petra Sticzaya-Gromského. Developer na projekt organizoval vyzvanú architektonickú súťaž, kde sa GRIDO presadilo medzi viacerými poprednými domácimi ateliérmi. Výber sa ukázal ako správny – prvá etapa je laureátom ocenenia Cena za architektúru (CEZAAR) v kategórii Bytové domy za rok 2019. Eleganciu projektu dodali predovšetkým zaoblené balkóny, využívajúce drevené tieniace lamely.

Druhá etapa bude chcieť nadviazať na tento úspech a kvalitu. Dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2022, pričom IURIS potvrdzuje, že sa zatiaľ nestretol so žiadnym meškaním. Spolu s dokončením projektu by mala byť dobudovaná aj priľahlá cyklotrasa, ktorá sa v budúcnosti napojí na úseky pripravované Hlavným mestom.

 

Zdroj:// YIMBA