Projekt s triezvym škandinávskym dizajnom na 55-tisíc štvorcových metroch zastavanej nadzemnej plochy má byť kvalitným prostredím pre IT a technologické firmy aj startupy, ktoré prepojí s technicky zameranými vysokými školami.

Jej generálny riaditeľ Richard Marko počas prezentácie koncepčného návrhu uviedol, že projekt má byť čo najviac uhlíkovo neutrálny. Základom sú štyri hlavné budovy s ďalšími menšími po obvode, námestie, športový areál a amfiteáter a ubytovanie pre niekoľko desiatok ľudí, stážistov a zamestnancov firiem.

Ožijú po rokoch úpadku kúpele Sliač?

Najnovšie má pomôcť štátnym kúpeľom Sliač, ktorých stav volá roky po zásadnej obnove a modernizácii, architektonická súťaž ako podklad pre štúdiu uskutočniteľnosti. Ak je štát dobrý hospodár, má šancu ukázať, že vie naštartovať ozdravné procesy. Od roku 2010 ťahajú kúpele červenú čiaru straty až po súčasnosť.

Minulý rok 2020, ktorý zásadne ovplyvnila pandémia koronavírusu, skončil pre kúpele so stáročnou tradíciou tržbami vyše dva milióny eur a stratou 1,31 milióna eur. Rezort financií čaká na štúdiu uskutočniteľnosti, pretože bez nej nedokáže zhodnotiť projekt.

Najskôr odporučil urobiť architektonickú súťaž ako podklad pre štúdiu uskutočniteľnosti. Súťaž navrhol financovať z rezortu hospodárstva po vzájomnej dohode.