Trh flexibilných kancelárskych priestorov sa v minulom roku vyvíjal najdynamickejšie v strednej a východnej Európe. Ako ďalej uvádza najnovší report globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, najviac takýchto priestorov sa nachádza v Londýne, kde dosahujú pomer takmer 6 % z celkového počtu kancelárií. V kontinentálnej Európe je toto číslo trochu menšie, a to na úrovni 2 %. V počte transakcií za rok 2020 viedlo Poľsko.

„Aj napriek tomu, že na Slovensku flexibilný spôsob práce až tak preferovaný nebol, môžeme očakávať, že aj tu nastanú v budúcnosti zmeny. Naše skúsenosti s pandémiou môžu mať vplyv na budúce zmýšľanie firiem z rôznych oblastí podnikania. Predpokladáme však, že takéto zmeny by sa mali dotknúť primárne menších spoločností, ktoré potrebujú buď flexibilne znižovať, alebo naopak, sezónne navyšovať počty svojich zamestnancov,“ uviedol riaditeľ prenájmu kancelárskych priestorov CBRE Slovensko Oliver Galata.

Najviac v Bratislave

Trh s flexibilnými pracovnými priestormi sa na Slovensku začal vyvíjať v roku 2016. Najväčší poskytovatelia takýchto priestorov sú v hlavnom meste. Celková plocha slovenských coworkingových priestorov je 35 200 metrov štvorcových, v rekonštrukcii aktuálne nie je ani jeden.

Priemerný coworkingový priestor v Bratislave ponúka na prenájom 185 miest na prácu. Najväčším takýmto priestorom je aktuálne budova Nivy Tower. Až 88 % poskytovateľov takýchto priestorov pritom predstavujú tuzemské spoločnosti.

 

Zdroj:// ASB