Stena ako plátno

Marketingový manažér v Penta Real Estate Lukáš Pucovský uviedol, že dlho premýšľali, ako zatraktívniť budovu, aby vizuálne zapadla do lokality a esteticky doplnila areál. Len premaľovať fasádu na inú farbu sa im zdalo málo zaujímavé, preto sa rozhodli spolupracovať so streetart umelcami. „Spoločne sme sa zhodli, že budova predstavuje vynikajúcu plochu na prezentáciu histórie daného územia a že prostredníctvom umenia rozpovieme jej príbeh,“ priblížil vznik nápadu L. Pucovský. Spoločnosť Penta Real Estate touto aktivitou nadväzuje aj na svoje hlavné motto „Tvoríme lepšie miesta.“ Jedným z hlavných cieľov filozofie spoločnosti je nevytvárať priestory len na bývanie alebo prácu, ale zároveň prinášať aj kvalitné verejné priestory prístupné všetkým obyvateľom.

Na začiatku bola rafinéria

Ústredným motívom je rafinéria Apollo, ktorá vznikla v roku 1895, a následne ju v 16. júna 1944 počas druhej svetovej vojny bombardovali. Územie, kde stála, dlhé roky po vojne chátralo. V roku 2008 kúpila pozemky spoločnosť Penta a začal sa príbeh projektovania Sky Parku. Posledná fáza znázorňuje architektonickú skicu veže Sky Park Residences, ktorá pôsobí ako očný klam a bude súčasťou pohľadu na jednu z rezidenčných veží v pozadí. Vo finále je fasáda tvorivým spojením symbolov starých a nových čias. Maľby zrealizoval Michal Turkovič, ktorý má so streetartom a lineárnymi grafikami dlhoročné skúsenosti. Je popredný slovenský výtvarník, ktorý sa špecializuje na veľkoformátové muralistické maľby vo verejnom priestore a vo svojej tvorbe sa venuje vzťahu mesta a človeka v ňom.

V pláne je aj výšková dominanta

V dvoch fázach prinesie Sky Park by Zaha Hadid na bratislavský realitný trh celkovo šesť výškových budov. Projekt počítal s minimálnou zastavanou plochou, čo umožnilo vytvoriť v okolí veží nový mestský park s rozlohou viac ako 35-tisíc m2. V rámci projektu realizuje spoločnosť Penta Real Estate aj rekonštrukciu historickej budovy Jurkovičovej teplárne, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a ktorá by svoje brány pre verejnosť mala otvoriť už túto jeseň.

Súčasťou prvej fázy bola výstavba troch tridsaťposchodových rezidenčných veží a kancelárskej budovy Sky Park Offices, ktoré sú už dokončené. Súčasťou rezidenčnej časti bude aj štvrtá veža s rovnakými parametrami ako predošlé tri. Jej výstavba sa začala tento rok na jar. Spoločnosť Penta Real Estate plánuje aj výstavbu výškovej administratívnej budovy Sky Park Tower, ktorá tiež pochádza z dielne Zaha Hadid Architects. Veža má so svojou takmer 120 metrovou výškou a unikátnym dizajnom ambíciu stať sa dominantou hlavného mesta.

 

Zdroj:// Reality Trend