Na akých projektoch CAPEXUS v súčasnosti pracuje? Ovplyvnila pandémia významne Vašu rozvojovú stratégiu?

Michal Kolesár: Aktuálne realizujeme súbežne niekoľko väčších, ale aj menších projektov najmä na poli kancelárskych priestorov. Prevažne pritom ide o nové kancelárske priestory čo svedčí o tom, že firmy aj naďalej vidia prevažujúce výhody, ktoré kancelárske priestory ponúkajú. Preto aj napriek súčasnej pandemickej situácii pokračujeme v rozvojovej stratégii a rozširovaní nášho tímu.

Čím Vás rok 2020 prekvapil?

Jakub Seči: Rýchlosťou ako je možné zmeny aplikovať a to nie len v pracovnom živote. Firmám sa podarilo realizovať prístupy presadzované roky v rekordne krátkom čase – digitalizácia, hybridná práca, home office či „activity-based“ koncept. Rovnako sme sa my sami museli zlepšiť v self management-e a prispôsobenie situácii.

Aké sú trendy v interiéroch pracovísk?

Jakub Seči: Individuálny prístup a flexibilita. Na prvý pohľad dva protichodné pojmy, ktoré sa však darí prepojiť. Každý nový kancelársky interiér je prispôsobený potrebám firiem, ale hlavne ich zamestnancom. Kladie sa doraz na pracovný komfort vo všetkých smeroch – súkromie, ergonómia, priestor na sústredenú prácu, ale zároveň priestory pre spoluprácu, brainstorming-y či socializáciu. „Well-being“ v kanceláriách sa stáva obzvlášť dôležitý.

Zaznamenali ste počas posledných 12 mesiacov nejaké významné zmeny požiadaviek klientov v oblasti dizajnu kancelárskeho interiéru v reakcii na pandémiu Covid-19?

Michal Kolesár: Aktuálne sú populárne zóny na pracovisku. Rozlišujeme miesta vzájomného stretávanie sa, vybavenie pre hybridnú spoluprácu, priestory pre kreatívnu prácu, ale aj tiché zóny vyžadujúce sústredenosť.

Pred samotnou realizáciou je veľmi dôležitá workplace consultancy. Spoznáme samotné fungovanie spoločnosti, jednotlivých oddelení a vytvoríme priestor šitý na mieru. Vďaka tomu sa nestane, že by pri sebe sedeli tímy, ktoré by sa navzájom rušili. Výsledkom analýzy je nielen počet metrov štvorcových, ktorý firma potrebuje, ale predovšetkým veľmi konkrétny podklad pre návrh pracoviska.

Čím sa Váš dizajn interiérov kancelárií líši od ostatných spoločností, ktoré sa zaoberajú navrhovaním kancelárskych interiérov na slovenskom trhu?

Jakub Seči: Medzi naše priority pri práci s klientom patrí hlavne komunikácia. Snažíme sa klienta počúvať, edukovať ho a dialógom sa dopracovať k dokonalému výsledku. Náš dizajn nie je len o trendoch, ale hlavne o požiadavkách a možnostiach klientov. Využívame ekologické materiály, navrhujeme dostatok zelene, aby kancelárie boli príjemným miestom nielen na prácu.

Prečo je rozmanitosť pracovného priestoru tak dôležitá?

Michal Kolesár: Kancelárie navrhujeme ako ekosystém. Vytvárame zóny a už sa nesústredíme na to, aby každý mal svoje miesto. „Open space“ sa pretvoril na veľmi flexibilný priestor s telefónnymi búdkami, miestami na sústredenie sa, miestnosťami pre kreatívne stretnutia aj väčšie porady. Flexibilné usporiadanie tak umožňuje zamestnancom ľubovoľný presun v rámci kancelárie a podporuje firemnú kultúru. To je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Myslíte si, že kvalita kancelárskych priestorov na Slovensku vzrastá?

Jakub Seči: Určite áno, vplyvom médií aj sociálnych sietí zamestnanci a firmy vidia svetové trendy v oblasti kancelársky interiérov a v dobrom slova zmysle sa ich snažia nasledovať. Interiér kancelárií sa stáva dôležitým pri rozhodovaní budúcich zamestnancov a preto aj oddelenie HR tlačí na pozitívne zmeny.

Práca v kancelárii alebo home office? Aký spôsob práce preferujte a prečo? Aký názor máte na home office?

Jakub Seči: Kombinácia. Sú činnosti, ktoré zvládam doma – emaily, hľadanie inšpirácií, štúdium podkladov alebo príprava modelov. Naopak mám rád spoluprácu a komunikáciu s kolegami naživo v kancelárii. Všetky vyriešime spoločne veľmi rýchlo a efektívne. Spoločný obed či káva je prijemným rozptýlením.

 

Michal Kolesár do spoločnosti CAPEXUS prišiel po 6-ročnej skúsenosti zo spoločnosti CBRE, kde sa z konzultanta postupne vypracoval až na pozíciu Associate Director. Cieľom Michala Kolesára je zabezpečiť kontinuálny rast spoločnosti so zameraním najmä na kvalitu realizácií a poskytovaných služieb a spokojnosť klientov.

Jakub Seči sa po 5 rokoch v pražskej pobočke firmy CAPEXUS presunul do Bratislavy na pozíciu Head of Architecture. Ing. arch. Jakub Seči je absolventom odboru Architektúra a staviteľstvo na Českom vysokom učení technickom v Prahe. Cieľom Jakuba Sečiho je osloviť širšiu škálu klientov a propagácia architektúry ako jednej zo služieb, ktoré CAPEXUS poskytuje.