Na akých projektoch Crestyl v súčasnosti pracuje? Ovplyvnila pandémie významne Vašu rozvojovú stratégiu?

Z pohľadu kancelárií máme niekoľko aktuálnych projektov. Vo výstavbe máme posledný budovu v našej rozsiahlej štvrti DOCK. Jej dokončenie je naplánované na polovicu budúceho roka. DOCK IN FIVE ponúkne približne 21,5 tisíc m2 kancelárskych plôch a obchodných priestorov. Vďaka prepojeniu kancelárií s bytmi v bezprostrednom okolí je miesto stále živé a celkovú unikátnu atmosféru ešte podtrhuje veľké množstvo zelene a priľahlá rieka. V tomto úspešnom projekte sú všetky už dokončenej budovy prakticky zo 100% obsadené nájomníkmi, medzi ktoré patrí množstvo významných firiem ako Saint-Gobain, Dáme jedlo, BNP Paribas Cardif Poisťovňa, ASSA ABLOY, LEGO Trading, Publicis Groupe, Henkel alebo Hornbach.

Chystáme aj komerčné časť projektu Hagibor, konkrétne prvé dve kancelárske budovy, ktoré plánujeme uviesť na trh už v tomto roku. Hagibor je nová štvrť, ktorá nahradí teraz zanedbané územie v susedstve stanice metra Želivského, kde postupne vyrastie celkom päť rezidenčných domov spoločne so šiestimi administratívnymi budovami s 110 tisíckami m2 kancelárií. Všetko prepojí centrálnej pešej bulvár s obchodmi a reštauráciami, ktorý povedie od metra, a námestie s multifunkčným kultúrnym centrom. Súčasťou novej štvrte Hagibor bude aj obrovský dvojhektárovom park. Pre projekt sme k spolupráci získali svetoznámeho krajinárskeho architekta Michela Desvigne - ten vytvoril koncepciu rozsiahleho verejného priestoru, tvoriaceho celú štvrtinu územia.

A do tretice by som spomenul centrum Prahy, kde chystáme rekonštrukciu historickej administratívnej budovy priamo na námestí Republiky, ale aj rozsiahly projekt Savarin. Ten je umiestnený priamo v susedstve pražského Václavského námestia, ktoré s odkazom na tradíciu Václavských pasáží prepojí s ulicami Na Příkopě, Jindřiška a pánske. Zahŕňa podrobnú rekonštrukciu existujúcich historických budov a vznik úplne nového verejného priestoru so zeleňou a otvoreným priestranstvom vo vnútrobloku. Jeho podobu navrhla ikona súčasnej svetovej architektúry a dizajnu Thomas Heatherwick a jeho štúdio.

Mimo Prahu spúšťame úplne nový multifunkčný projekt v samotnom centre Brna, ktorý vznikne na mieste súčasnej budovy Tesco Dornych, kde okrem obchodných priestorov, hotela a bytov vybudujeme aj 4 kancelárske budovy.

A čo sa týka vplyvu Koronavirové pandémie na naše plány, verím, že prichádza doba, kedy svet pandémiu dostane pod kontrolu a veci sa začnú vracať k normálu. Síce postupne, ale začnú. Vzhľadom na to, že všetky spomínané projekty okrem Dock 05 sú vo fáze povoľovania či príprav k stavbe, tak predpokladáme, že efekt súčasné covidové pandémie na naše rozvojové plány nebude až tak silný.

Ako sa v tejto špecifickej dobe darí kancelárskym budovám?

Všeobecne možno povedať, že prebiehajúce pandémia mala celkom určite vplyv na rad chystaných projektov. Nemyslím si, že by viedla k ich zásadnému odloženie alebo dokonca zrušenie, skôr len k oneskoreniu v začiatku stavby. Dôvodov je niekoľko - banky v reakcii na pandémiu sprísňujú podmienky financovania, čím spôsobujú to, že sa do výstavby dostanú len budovy s dostatočným předpronájmem. Tiež obmedzená funkčnosť štátnej správy predlžuje termíny pre získanie všetkých potrebných povolení. U niektorých projektov, ktoré sú v tejto chvíli v ranom štádiu rozpracovanosti, tak môže dôjsť k ich zastaveniu do doby, než bude vidieť, ako sa kancelársky trh po pandémiu začne správať. Súčasná pandémie tak môže v budúcnosti mať vplyv na krátkodobý nedostatok nových kancelárií. Avšak klienti budú stále viac vyhľadávať pracovné priestory podľa najnovších štandardov, zodpovedajúcich meniacim sa prioritám zamestnancov. Takých budov nebude nikdy dosť, pretože ich plánovanie a výstavba či redesign bude v čase vždy za meniacimi sa potrebami nájomcov. O najmodernejšie kancelárie tak bude záujem aj naďalej.

Čím Vás rok 2020 prekvapil?

Celá situácia súvisiace s epidémiou koronavírusy je niečo úplne nebývalého, čo sa týka všetkých po celom svete. Vlaňajší rok bol naozaj veľkou výzvou a u rady firiem naštartoval veľké zmeny vo vnímaní toho, čo klienti očakávajú. Myslím, že nás tak všetkých posunul v našom vlastnom rozvoji ďalej.

Keď to vezmem z toho biznisového pohľadu, tak tie dôsledky boli skôr sekundárne - predĺženie doby administratívnych krokov a zložitá situácia na stavebnom trhu spôsobená aj nedostatkom pracovnej sily zo zahraničia nám o niekoľko mesiacov posunula napríklad začatie stavby posledný administratívnej budovy v projekte DOCK. Pozitívom Lockdown ale zase napríklad bolo, že sme si vyskúšali nové metódy predaja a prezentácie nehnuteľností, zistili, čo funguje a teraz digitalizujeme veľkú časť nášho obchodného procesu.

Čím sa Vaša budovy s kancelárskymi priestormi líši od ostatných budov iných developerov na slovenskom trhu?

Veríme vo vzájomnú synergiu bývanie, kancelárií i obchodov, tu vidíme veľký potenciál, ktorý vieme veľmi dobre využiť. Preto sa primárne sústredíme na vytváranie projektov spájajúcich na jednom mieste viac funkcií spolu s voľnočasovú náplňou. Vďaka tomuto prepojeniu sme schopní investovať do okolitej infraštruktúry, ideálne v spolupráci s miestnymi samosprávami a združeniami tak, aby to dávalo dlhodobo zmysel. Preto napríklad v už spomínanom projekte DOCK v pražskej Libni práve teraz dokončujeme park s rozlohou jedného hektára priamo v areáli na brehu rieky, ktorý ponúkne odpočinok v zeleni s vodnými prvkami a lavičkami, ale aj možnosť športového vyžitia. Okrem fitness centra, športovci v Dock ocenia aj špeciálne bežeckú tartanové dráhu okolo celého areálu, ktorý je aj napojený na mestské bežecké a cyklistické chodníky, vedúce do centra mesta a do Troje. Samozrejmosťou je zázemie v podobe spŕch, šatní a miest pre umiestnenie kolies priamo v budove. Vďaka prítomnosti vody môžu nájomcovia využívať i možnosti nášho Dock Marina Clubu. Vieme, že zamestnanci kancelárií také veci ocenia.

Pohľad na DOCK (Foto: Crestyl)

Prečo je rozmanitosť pracovného priestoru tak dôležitá?

Pre zamestnancov sú akékoľvek "well being" prvky veľmi dôležité. Ľudia najmä teraz po tom, čo pracujú väčšinu času z domova, potrebujú byť motivovaní. Musí chcieť do kancelárií jazdiť, pretože okrem zodpovedajúceho pracovného prostredia a funkčného dizajnu v samotnej firme nájdu v budove a okolí i možnosti pre efektívne a príjemné trávenie mimopracovného času.

Zaznamenali ste počas posledných 12 mesiacov nejaké významné zmeny v pohybe cien kancelárií?

Nezaznamenali. Dôvodom je najmä to, že väčšina inštitucionálnych prenájmov je uzatváraná na dobu minimálne 5-tich rokov, takže trh nereaguje príliš rýchlo.

Aké sú trendy v súčasnej kancelárskej výstavbe? Zaznamenávate iné požiadavky od zákazníkov ohľadom kancelárskych priestorov? Práca v kancelárii alebo homeoffice. Aký spôsob práce preferujte a prečo? Aký názor máte na homeoffice?

Osobne predpokladám, že drvivá väčšina zamestnancov bude opäť pracovať prevažne z kancelárií s tou výnimkou, že oproti časom pred pandémiou časť svojej pracovnej kapacity budú môcť slobodne využívať aj pre prácu z domova. Dôjde tak k prepojeniu spoločného a vzdialeného pracovného prostredia, nie z pohľadu nutnosti, ale voľby. Práca z kancelárie bude u väčšiny odborov prevažovať, pretože oproti práci na diaľku nesie nesporné výhody - tímovú spoluprácu, inováciu, odovzdávanie skúseností, zapojenie ľudí a nespornou produktivitu. To povedie k zmene dizajnu pracovného prostredia, vzniknú hybridný pracovné miesta. Časť pracovných miest bude zdieľaná, kolaboratívne časť pre agilné prácu v tímoch bude zaberať väčšiu plochu ako doteraz. Bude dochádzať aj k decentralizácii kancelárií a diverzifikáciu lokácií - ľudia budú pracovať na viacerých miestach, aby nestrácali toľko času presunom. Nové trendy podporia aj ďalší nárast čo-workingových kancelárií, ktoré budú firmy využívať tiež pre vykrytie dočasných potrieb. Zmeny v systéme práce budú podporené aj novými technológiami - budú hrať ešte dôležitejšiu úlohu v prepojení digitálneho a fyzického sveta tak, aby zamestnanci mohli efektívnejšie "prepínať" medzi fyzickou kanceláriou a prácou na diaľku.

Myslíte si, že momentálna situácia zmení stratégiu nájomcov, pokiaľ ide o m2 potrebných do budúcnosti?

Do budúcnosti musíme očakávať určité zmenšenie potrieb firiem na expanziu, avšak v prípade normálneho ekonomického vývoja bude toto kompenzované rastom nového dopytu. V konečnom dôsledku tak nepredpokladám dramatické zmeny.

O Crestyl

Slovenská developerská skupina Crestyl je lídrom trhu v budovaní viacúčelových projektov - rezidenčných, obchodných i kancelárskych nehnuteľností, ktoré sa prepájajú v jeden perfektne fungujúci a živý celok.