Zmeny pracovných návykov spôsobené digitalizáciou, nedávna pandémia len urýchlila, čo malo výrazný vplyv na kancelárska priestory. Vedenie a zamestnanci spoločnosti Price f(x) ich v súčasnosti využívajú predovšetkým na stretnutia, ktoré podnecujú tvorivý dialóg.

„Svojou povahou sú to otvorené priestory na variabilné využitie, ktoré nepodliehajú stereotypom pracovných kójí alebo tradičného open space. Už v roku 2015 náš návrh prvého poschodia kancelárií reagoval na tieto vizionárske podnety. K dostavbe ďalšieho poschodia sme pristúpili v roku 2020 počas pandémie, ktorá vyostrila niektoré aspekty spoločného využívania kancelárií,“ vysvetľujú architekti štúdia collcoll.

Interiér kancelárii spoločnosti Price f(x)

Celému priestoru dominuje drevená štruktúra s viacúčelovým využitím. | Zdroj: BoysPlayNice

Jadrom konštrukcie nových kancelárskych priestorov je vnútorné schodisko (pre odvážnejších aj šmýkačka). Vo vnútri drevených buniek sú ukryté osobné skrinky, šatne a funkčné miestnosti, pričom jednotlivé fragmenty organicky vytvárajú zákutia určené na neformálne posedenie a verejné prezentácie.

Architektonická podoba drevenej štruktúry je ovplyvnená tvorivým svetom populárnej počítačovej hry Minecraft, ktorý poslúžil ako zdroj estetickej aj technologickej inšpirácie. Štruktúra zložená z tisícov drevených pixelov tvaruje priestor okolo seba a zároveň sa stáva jeho vnútorným orientačným bodom.

Vertikálne prepojenie dvoch podlaží je často problematické, ak sa má zachovať prirodzený tok priestoru. Tu sa však poňalo hravo, prakticky a efektívne.

Interiér kancelárii spoločnosti Price f(x)

Jadrom konštrukcie je nové vnútorné schodisko a pre odvážnejších aj šmýkačka. | Zdroj: BoysPlayNice

Spektrum priestoru

Celé nové poschodie slúži ako stretávací priestor s oddychovou zónou a variabilnou konferenčnou sálou, pričom prispôsobivý priestor je možné rozdeliť na hot desk plochy alebo menšie rokovacie miestnosti, a to predovšetkým vďaka stolu pre 50 ľudí. Zamestnanci ho môžu rozdeliť aj na moduly, čim vedia reagovať na potreby miestnosti.

Dôležitá je tiež prítomnosť mobilnej akustickej priečky, ktorá ďalej umožňuje využitie sály pre potreby natáčania audiovizuálneho materiálu. Priestory poschodia zároveň ponúkajú rôzne typy prezentačných miestností.

Interiér kancelárii spoločnosti Price f(x)

Dominantný stôl až pre 50 ľudí | Zdroj: BoysPlayNice

Každý tak ľahko nájde priestor zodpovedajúci potrebnému formátu schôdzky, čomu napomáhajú aj najrôznejšie typy sedenia od čalúnených kresielok a hojdačiek, cez nakláňacie plastové stoličky v konferenčnej sále, kancelárske stoličky na dlhé sedenie, ťažké a masívne stoličky pri kaviarenských stolíkoch až po hranaté kocky prislúchajúce drevenej štruktúre.

Nad celým priestorom je situovaná univerzálna svetelná mriežka, ktorá funguje ako obrazovka riadená do jednotlivých pixelov. Jedinými špecifickými (uzavretými) miestnosťami sú miestnosti pre sústredenie s kapacitou od dvoch do šestnástich ľudí.

 

Materialita a farba

Neutrálne tóny stavebných konštrukcií (betón, sivá podlaha, sivá a biela maľovka), svetlosivé tabule, čierne natreté technologické rozvody splývajúce s čiernym stropom, prírodné drevo, farebná maľovka najmenších miestností dopĺňa interiérová zeleň a jednotná paleta čalúneného nábytku.

„V návrhu sme hľadali tému industrializmu a snažili sme sa ju dotiahnuť do súčasného štýlu. Ťažký čierny kovový rúrkový nábytok korešponduje s konceptom technologických rozvodov. Naopak efemérna mriežka meniacich sa svetelných čipov a senzorových systémov stelesňuje smerovanie industrializmu do sveta softvéru a informácií,“ dodávajú architekti.

Interiér kancelárii spoločnosti Price f(x)

Nad celým priestorom je situovaná univerzálna svetelná mriežka, ktorá funguje ako obrazovka riadená do jednotlivých pixelov. | Zdroj: BoysPlayNice