Mlynica spája kancelárske priestory, coworking, eventový priestor a loftové bývanie na Turbínovej ulici v bývalej priemyselnej časti bratislavského Nového Mesta. Objekt je súčasťou rozsiahleho post-industriálneho areálu Ľahkých stavebných hmôt v Bratislave. Od šesťdesiatych rokov sa tu vyrábali tvárnice, dosky a panely z pórobetónu. Výroba prebiehala do roku 1992.

Po privatizácii areál jeho vtedajší majitelia rozpredávali a začal postupne chátrať. Dnes je z neho vďaka osvietenému majiteľovi miesto s vysokým potenciálom a má šancu stať sa jedinečným kultúrnym centrom. Takým, aké obdivujeme v európskych metropolách. Samotný objekt Mlynice je unikátny projekt spočívajúci v konverzii starej industriálnej budovy na moderný eventový a administratívny priestor s loftmi.

Kancelárske priestory Mlynica.

Rozšírenie kancelárskych priestorov firmy ISE vzišlo z dvoch podnetov, jednak to bola kapacitná potreba a jednak tu bol dlhodobo nevyužitý priestor. | Zdroj: Tomáš Manina

Kvalitný mix funkcií

Z bývalej industriálnej budovy čisto technicko-výrobného charakteru sa po rekonštrukcii z dielne architektonického ateliéru GutGut stal moderný objekt zmiešanej funkcie, určený na kultúrne podujatia, firemnú prezentáciu, administratívu a v malom rozsahu aj na bývanie vo voľných dispozíciách.

Mlynica je vertikálne funkčne rozčlenená na tri celky. Návrh jednotlivé časti nového programu – event, administratívne priestory a byty – necháva medzi sebou komunikovať prostredníctvom ústredného halového priestoru bývalej výroby. Odtiaľ sú sprístupnené pôvodné betónové násypníky, do ktorých sú vložené tri nové podlažia pre administratívu.

V jednej z jej častí sa nachádza sídlo stavebnej spoločnosti. Architektov Juraja Mihálika a Branislava Piliša oslovili, aby už existujúce zabehnuté priestory rozšírili a upravili na základe potrieb, ktoré vyplynuli z užívania priestoru a potrieb užívateľov.

Kancelárske priestory Mlynica.

Priemyselný charakter tvrdých materiálov dopĺňajú prírodné ako napríklad drevo, textilné povrchy, akustické závesy. | Zdroj: Tomáš Manina

Liftnutý cowork

Pôdorys je obdĺžnikového tvaru. Dve časti tvoria administratívne priestory v tvare písmena L popri dvoch stranách obdĺžnika. Tretia je centrálny komunitný priestor. V pôdorysnom tvare písmena L sa na jeho priečnej (kratšej) časti nachádzajú uzavreté priestory spoločnosti, pozdĺžna časť obsahuje štyri atypické kancelárske miestnosti a zvyšok celého priestoru tvorí už spomínaná komunitná zóna.

„Rozšírenie kancelárskych priestorov firmy ISE vzišlo z dvoch podnetov, jednak to bola kapacitná potreba a jednak tu bol dlhodobo nevyužitý priestor, ktorý mal pôvodne ambíciu fungovať ako cowork. Chýbali priestory na neformálne stretnutia, kancelárie, zasadačky pre rôzne príležitosti,“ vysvetľuje Mihálik.

Skladbou, charakterom, dispozično-prevádzkovým riešením nie je človek nútený niekde a s niekým tráviť spoločný čas. Navyše priestor ponúka pestrofarebné možnosti využitia.

Návrh interiéru dopĺňa priestory Mlynice dvomi zasadačkami a jednou kanceláriou, ktoré prepája ústredný otvorený priestor (átrium cez tri podlažia). Zasadačky majú svoju špecifickú atmosféru. Do prvej sa vstupuje cez pôvodnú sýpku, kde je vytvorený modrý záliv ako predpolie k zasadačke.

Kancelárske priestory Mlynica.

Zásadným prepájajúcim prvkom tohto otvoreného priestoru je bohatá zeleň – fenomén, ktorý vyvažuje a dopĺňa priemyselný dizajn budovy. | Zdroj: Tomáš Manina

Druhá zasadačka slúži skôr na komorné reprezentačné účely. V centrálnom priestore vzniklo niekoľko zón, ktoré sa vzájomne dopĺňajú. Spája sa tu lounge zóna, cowork, mítingový priestor, ako aj kuchynský ostrov s barovým sedením, ktorý sa môže využívať napríklad aj pri rôznych akciách,“ dodáva Piliš. Zásadným prepájajúcim prvkom tohto otvoreného priestoru je bohatá zeleň – fenomén, ktorý vyvažuje a dopĺňa priemyselný dizajn budovy.

Zeleň paravánu oddeľuje cowork od lounge zóny a zeleň vymedzuje ostatné zóny v priestore. Všetky predely sú tvorené hýbateľnými nábytkovými kusmi, ako napríklad už spomínanou na mieru vytvorenou kovovou policou alebo premiestniteľnými veľkými kvetináčmi, v ktorých sú zasadené stromy. Priestor je veľmi nekonfliktný a modifikovateľný podľa potrieb užívateľov.

Architektonický ateliér LINEAR bol založený v lete 2020 ako výsledok dlhoročnej spolupráce stavebného inžiniera Branislava Piliša a architekta Juraja Mihálika. Piliš vyštudoval Stavebnú fakultu STU v Bratislave, je autorizovaným stavebným inžinierom od roku 2009. Pôsobil vo významných spoločnostiach, ako Partner-Projekt, Igor Palčo, Proma, Architekti Šebo Lichý, Acrea. Mihálik vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave a od roku 2010 je autorizovaným architektom SKA, pôsobil v architektonických ateliéroch Zero3, A&D ateliér, VIVS, Architekti Šebo Lichý a Acrea.

Protikladná materialita

Priemyselný charakter tvrdých materiálov dopĺňajú prírodné: stoly, prideľovacie steny, regály a skrinky z preglejky, rokovací stôl z masívu, textilné povrchy sedacieho nábytku, akustických závesov a tkané koberce. Dizajn barového stola v kuchynskej časti vychádza z DNA firmy. Roxor ako stavebný materiál je stvárnením ich zamerania.