Investor začal s budovaním komplexu Nivy 15. mája 2017 výkopovými prácami na mieste v súčasnosti najvyššej budovy na Slovensku – Nivy Tower a približne o päť mesiacov na to aj s demolačnými prácami vtedajšej autobusovej stanice Mlynské Nivy, ktorej autorkou projektu s veľkorysou vstupnou budovou bola architektka Valéria Triznová. Pôvodnú stanicu otvorili v roku 1983.

Prvý autobus smeroval na Schwechat
Novú autobusovú stanicu developer odovzdal dopravcovi Slovak Lines, ktorý ju má prevádzkovať najbližších 40 rokov, napísala TASR.

Prvý autobus z nej odišiel o 3.00 h na letisko Schwechat. Generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant verí, že stanica na Mlynských nivách nebude len modernou, ale pomôže aj zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej hromadnej doprave.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo pri príležitosti otvorenia stanice uviedol, že nie je ťažké nájsť desať rozdielov medzi starou a novou stanicou.

Som rád, že vstup do Bratislavy pre návštevníkov i obyvateľov mesta bude na úrovni 21. storočia,“ konštatoval. Privítal, že sa podarilo s developerom dohodnúť a dosiahnuť v projekte zlepšenie týkajúce sa chodníkov, cyklociest, zelene či zachovania počtu parkovacích miest v okolí.

Ako dodal, novú a dôstojnejšiu tvár by obyvatelia mesta určite privítali aj v prípade železničnej Hlavnej stanice a jej okolia, ďalšej dopravnej brány do mesta a na Slovensko. To je však v rukách štátnych železníc.

Na streche je Komunitná záhrada

Kvalitný a reprezentatívny verejný priestor je jedným z pilierov, na ktorom stoji komplex Nivy, povedal pre TREND výkonný riaditeľ developera René Popík.

V HB Reavis pracujú formou produktového dizajnu. Zistili si potreby obyvateľov okolia komplexu Nivy formou workshopov vo viacerých kolách, čo sa následne odrazilo na ponuke aktivít na zelenej streche.

„Z nášho pohľadu je veľa možností, ako tam tráviť čas – relaxovať aj pracovať. Bola to výzva, navrhnúť celý objekt a skĺbiť funkcie, ktoré sú v ňom – autobusová stanica, tržnica, strecha,“ uviedol.

Návštevníci strechy môžu v rámci vysadených stromov a zelene obdivovať aj Komunitnú záhradu, ktorá vznikla v spolupráci s organizáciou Živica. Prvá časť záhrady má ľudí naučiť, ako vedia spolu existovať okrasné a úžitkové rastliny.

„Máme aj pocitový chodník pre deti, kde sa učia o rôznych povrchoch, ďalej hmyzí hotel. Na budúci rok by sme chceli priniesť včelie úle,“ priblížila PR manažérka Nivy Centra Beata Moriová s tým, že v druhej časti sú záhony, o ktoré sa bude starať komunita.

Za „bonbónik“ na streche považuje gril. Strecha je verejne prístupná od 6. h ráno do 23. hodiny večer, čo môžu využiť športovci aj milovníci večerných výhľadov. Podobné strechy mávajú podľa nej kancelárske budovy, ale menších rozmerov.

Motoristi majú k dispozícii 2 150 parkovacích miest

Od momentu otvorenia nových Nív 30. septembra je v prevádzke aj prvý podzemný kruhový objazd na Slovensku. Bude hlavnou vstupnou bránou do podzemného parkoviska či na AlzaDrive.

K dispozícií je celkovo 2 150 parkovacích miest, z čoho takmer polovica v parkovacom dome s vjazdmi z ulíc Mlynské nivy a od VÚB banky. Chodci sa do Nivy centra dostanú troma hlavnými vstupmi, z čoho jeden bude otvorený 24 hodín denne.

Cyklisti okrem nových cyklochodníkov využijú aj prvú plne automatizovanú cyklovežu v Bratislave. Plne automatizovaný parkovací dom pre bicykle umožní až 118 vodičom áut presedlať na zdravšiu a ekologickejšiu formu dopravy. Odparkovať bicykel v cykloveži je bezplatne možné na 4 hodiny.

Svetové značky a poprední slovenskí návrhári

Na predajnej ploche až 70-tisíc m2 nájdu návštevníci množstvo obchodných prevádzok a služieb, medzi ktorými nechýbajú overené značky, ale aj nové predajne, ktoré na Slovensku doteraz neboli.

Na Nivách a po prvýkrát na Slovensku otvoria svoje prevádzky svetové značky ako Zara Home či Oysho od španielskeho Inditexu, ktorý tu ako v jedinom nákupnom centre na Slovensku otvorí všetky svoje koncepty.

Na milovníkov unikátnych kúskov čakajú modely známych slovenských dizajnérov ako Boris Hanečka, Michaela Ľuptáková, Catherine Mulier a iní v concept store SOM Store.

V Nivách sú aj banky, pobočky operátorov a do lokality sa vrátia aj poštové služby, ktoré sa predstavia s novými modernými riešeniami.

Alza.sk príde s výnimočným showroomom a podzemným AlzaDrive a kníhkupectvo Martinus so špeciálnou detskou zónou. Pre bežné denné nákupy je pripravený reťazec Lidl či lokálny koncept Yeme.

Moderná tržnica s lokálnymi produktami

Na druhom podlaží je priestor pre novú gastrozónu, ktorej časťou je aj tržnica. Koncept modernej tržnice plnej kvalitných lokálnych produktov od overených farmárov dopĺňajú v Tržnici Nivy klasické food courty, kaviarne, reštaurácie a obchody s čerstvými potravinami. Svoju prvú bezlepkovú pekáreň tu otvoria aj známe potraviny Yeme.

Aj napriek nepriaznivej situácii pre reštauračný segment má Tržnica Nivy ambíciu priniesť v krátkom čase bohatú ponuku lokálnych a čerstvých potravín, ale aj reštauračných prevádzok.