Jej realitná divízia má v portfóliu napríklad akvizície destinačného nákupného centra Auparku a Aupark Tower v bratislavskej Petržalke. Podiel v Auparku kúpila v máji 2021 od spoločnosti Unibail-Rodamco-Westfield za 450 miliónov eur. Akvizícia bola vyhodnotená ako doposiaľ najväčšia realitná transakcia v histórii Slovenska.

Kancelárska budova Astrum Business Park sa nachádza na križovatke dvoch hlavných mestských tepien vo Varšave – Jeruzalemských alejí a Łopuszańskej ulice.

V blízkosti je niekoľko autobusových zastávok a železničná stanica, Letisko Frédérica Chopina je vzdialené 5 kilometrov. Jej výstavbu dokončili v dvoch etapách, v rokoch 2016 a 2018. Budova má celkovú prenajímateľnú plochu viac ako 23-tisíc m2 a je plne prenajatá.

Projekt D48

Projekt D48 | Zdroj: Penta Real Estate

Najprv burza, potom reality

Investičná skupina pôsobí na Varšavskej burze cenných papierov 30 rokov. Tamojší trh s nehnuteľnosťami analyzovala viac ako dva roky a podľa nej má veľký potenciál.

„Poľský trh s nehnuteľnosťami sa dynamicky rozvíja a je zároveň najlikvidnejší spomedzi krajín strednej a východnej Európy,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Vladimír Jaroš. Transakcia podlieha potvrdeniu poľského daňového úradu, pokiaľ ide o daňovú klasifikáciu transakcie.

Realitný fond WOOD & Company kúpi komplex od spoločnosti Irydion Sp., spoločného podniku významnej strojárskej spoločnosti Prochem S.A. a investičného fondu LFI 1 FIZAN.

HB Reavis dokončuje mrakodrap

Na poľskom trhu je aktívny aj slovenský developer HB Reavis, ktorý aktuálne stavia v hlavnom meste Varšave projekt Varso Tower. Mrakodrap s výškou 310 metrov vrátane antény je súčasťou širšieho multifunkčného projektu Varso Place na ploche cca 1,7 hektára s ďalšími dvoma budovami s výškou 81 metrov a 90 metrov.

V jednej z nich je hotel. Developer na svojej stránke informuje, že dokončenie Varso Tower je naplánované na polovicu tohto roka a spoločnosť Box sa plánuje do Varso Tower presťahovať v priebehu roka 2023.

Komplex dosiahol najvyššie hodnotenie na úrovni Outstanding v certifkácii BREEAM. Rovnako patrí medzi prvé poľské projekty s predcertifikáciu WELL na úrovni Gold, ktorej hlavným cieľom je vyhodnocovanie pozitívnych vplyvov na duševné a fyzické zdravie ľudí pracujúcich v budove.

Varso Tower & Varso Place

Varso Tower & Varso Place | Zdroj: HB Reavis

V Poľsku bol prítomný aj developer Penta Real Estate, v roku 2020 uzavrel predaj svojej administratívnej budovy D48 vo varšavskej štvrti Mokotow. Kupcom bol Prvý realitný fond z portfólia spoločnosti IAD Investments.

Webová stránka Trend, ktorá patrí skupine Penta, napísala, že budova má tvar písmena L – pozostáva z 11- a 8-poschodového krídla. Disponuje 435 parkovacími miestami v dvojpodlažnom podzemí. Kapacitu stojísk dopĺňa 45 vonkajších miest pre autá a 100 miest pre bicykle.

Minulý rok uskutočnil developer ďalší obchod vo Varšave. Stavebný pozemok s pripraveným projektom DSP predal medzinárodnej realitnej spoločnosti Lincoln Property Company a investičnej skupine Enern. Pozemok je vo štvrti Wola a má rozlohu 6 500 m2. Na projekt bolo v tom čase vydané územné rozhodnutie.