Centrála energetickej spoločnosti Západoslovenská energetika má stáť neďaleko súčasného sídla spoločnosti, v novom downtowne Bratislavy. Centrála má vyrásť na ulici Bottova, v tieni veží Sky Park od Zahy Hadid či vznikajúceho projektu Metropolis s netradičnou líniou v tvare písmena M.

Sedempodlažná kancelárska budova má privítať 750 pracovníkov v administratíve a ďalších takmer tridsať ľudí v službách. Súčasťou budovy by mali byť napríklad zákaznícke centrum, showroom elektromobility, detské centrum či služby pre cyklistov so samostatnými vstupmi.

Technologicky unikátna budova má v časti shell and core prinesť o 70 percent vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy. Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj samotná výstavba
projektu. Architektonický návrh kancelárskej budovy je z rúk slovenského ateliéru Čechvala Architects.

Sedempodlažná budova novej centrály ZSE (v popredí) má privítať 750 zamestnancov v administratíve. Vizualizácia: Immocap

Začiatok výstavby je naplánovaný na jar 2027, začiatok prevádzky na jeseň 2029. Projekt novej centrály ZSE v rýchlo rastúcom biznis centre mesta má pod palcom developerská spoločnosť Immocap milionára Petra Lukeša a nedávno zosnulého Michala Lazara.

Projekt s dvomi budovami

„Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru vzhľadom na pohyblivosť cien stavebných prác, či cien technologických zariadení, v závislosti od vybraných dodávateľov budú stanovené v neskorších štádiách procesu výstavby. Predpokladané investičné náklady sú približne 55 miliónov eur,“ uvádzajú prekladatelia zámeru v dokumentoch predložených úradom.

Súčasťou projektu je aj polyfunkčný komplex EHQ, ktorý je s novým sídlom ZSE spojený suterénom a podzemnými podliažami. Ten má vyrásť nad bývalou zámočníckou dielňou, ktorá neskôr fungovala ako Design Factory. Pamiatka na industriálne začiatky Bratislavy má byť podľa projektu zrekonštruovaná a začlenená do novej rezidenčnej budovy EHQ.

Súčasťou projektu, v ktorom vyrastie nová centrála ZSE je stupňovitý terasový rezidenčný dom EHQ. Foto: Immocap

EHQ navrhol architektonický ateliér Chybik + Kristof, ktorý zákazku získal v medzinárodnej súťaži developera Immocap. Architekti naplánovali na 19 podlažiach spolu 164 bytov, bývalú zámočnícku dielňu zahrnuli do projektu ako vstupnú bránu pre rezidentov a súčasne kultúrny stánok dostupný pre verejnosť.

Západoslovenská energetika je od roku 2002 členom nemeckej skupiny E.ON, ktorá má vo firme manažérsku kontrolu. Vlastníkom 51-percentného podielu v akciovej spoločnosti je štát cez ministerstvo hospodárstva. Firma prevádzkuje distribučnú sústavu elektriny na západnom Slovensku, venuje sa predaju elektriny a plynu a v ostatnom období sa venuje rozvoju e-mobility na Slovensku. Do skupiny ZSE patria viaceré dcérske firmy, napríklad ZSE Západoslovenská distribučná, ZSE Energia, ZSE Elektrárne či ZSE Energy Solutions.